YURTTAŞLIK BİLİNCİ


Bu makale 2015-10-25 20:40:24 eklenmiş ve 2917 kez görüntülenmiştir.
Cihat TAŞKIN

    Bir ülkede yaşayan, o ülkenin yasalarından ve demokratik haklarından eşit olarak yararlanan tüm bireyler yurttaştır. Yurttaş olmak, kazanılmış hak ve özgürlüklerden, yasaların tanıdığı demokratik olanaklardan yararlanmayı sağlarken aynı zamanda bu hak ve özgürlüklere sahip çıkmaya, ülkenin somut ve somut olmayan tüm değerlerini korumaya yönelik sorumlulukları da beraberinde getirir.

    Yurttaşlık; doğumla başlayıp, aile, mahalle, akraba ilişkileri, toplumsal özellikler, gelenek - görenek, yöresel duyarlılıklar, folklor ve kültürel yapıyı da kapsayan, yurt algısı ve aidiyet duygusuyla pekişen çok geniş yelpazeli bir birikimdir.. Yurtseverlik kavramı bu nedenle değerlidir. Hiçbir bireysel çıkara dayanmayan sadece doğup büyüdüğü toprakların yararını öncelikli tutan bir bilinçten doğan önemli bir değerdir yurttaşlık.

    Yurttaşlık sorumluluk gerektirir. İnsan olma sorumluluğu, birey olma sorumluluğu gibi.. Yurttaşlık, aynı zamanda toplumsal değerlerin farkındalığıdır. Toplumla ilgili, ülke ile ilgili her konuda büyük sorumluluklar yükler. Yurttaşlık, insanı bir ülkede yaşayan canlı varlık olmaktan toplumsal bir değer olmaya dönüştürür. Bu dönüşüm, demokrasinin, bireyin hak ve özgürlüklerinin doğru algılanmasıyla olur. Ülkesini tanıyan, yurdunun, yöresinin, kentinin özelliklerini bilen, sorunlarını inceleyen, soran ve sorgulayan anlayışlar bireyi yurttaşlık bilincine ulaştırır.  

    1 Kasım 2015 tarihinde oylarımızı kullanarak en demokratik sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Seçilecek ve seçecek olan yurttaşlarımız, toplumsal görevlerinin sorumluluğunda doğru bilgilenme, demokratik haklarını bireysel çıkarlarının ötesinde ve kamu yararını gözeterek kullanmalıdır. Bu anlamda doğru bilgilenme daha da önem kazanıyor. Yurttaş; soran, sorgulayan ve varolan sorunlara kalıcı ve çağdaş çözümler yaratan bireydir.

    Yurttaş, öğrenme ve bildiğini sınırsızca paylaşma ve açıklama özgürlüğüne sahiptir. Açıklık en doğru yöntemdir. Ülkenin, bugüne değin yapılmış doğru uygulamalarının yanı sıra yapılması gerekenler, geciktiği duyumsanan çalışmalar, yetersizlikler masaya yatırılmalı, mercek altına alınmalıdır.

    Kısacası, Yurttaş olmak zor iştir. Ülke ile ilgili herşeyin farkında, bilincinde olmak, ona göre değerlendirmek, sorgulamak, seçmek ve seçilmektir. Yurttaş olmak ülkeden, bölgeden, kentten, mahalleden ve köyden sorumlu olmaktır. Tarladaki ekini, uçan kuşu, ağlayan bebeği, evladını yitirmiş şehit anasını, bastonlu yaşlıyı, işçiyi, işsizi, memuru, emekliyi, zengini, yoksulu anlamak, empati kurmaktır.

    Yurttaş olmak sorumluluk gerektirir. Sorumluluğumuzun bilincinde olarak 1 Kasım 2015 Pazar günü oyumuzu kullanacağız. Barış ve mutluluk dolu günlerde tekrar buluşmak üzere..

    Sağlıcakla kalın.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250