ETKİNLİK DEDİĞİN BÖYLE OLUR.


Bu makale 2013-06-04 09:42:27 eklenmiş ve 1591 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

“CEMAL SAFİ ÖZEL VEFA GECESİ ÜZERİNE”                          

 Hasan AKAR                                                                                                                                                     

Aylar oldu elime kalemi almayalı nedendir bilmem? Bazen faturayı değerli arkadaşım Eğitimci-Yazar Mahmut Hasgül’e çıkarıyorum. Beni facebook’a bulaştırdın, yazı yazmaya  zamanım kalmadı diye. Tokat Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Fatih Kılıç da : ”Hocam epeyce malzeme topladın, ara sıra  yaz”  diye mesajını veriyor ama  kendisine:”Haklısın malzeme çok ancak, gün oluyor elimiz kaleme uzanmıyor sebepli sebepsiz.” dedim.

Diğer yandan Tokat’ta yayımlanan mahalli gazetelere bakıyorum, ciddi manada yazar sıkıntısı var. Yazar kadroları bir vitrin gibi süslüyor köşeleri ama ayda ya da daha aşkın sürede  yazılan az sayıda bir kaç makale göze çarpıyor okuyucularına ulaşmaya çalışan. Bu arada yeni kalemler ısınma turları içinde dağarcıklarında biriktirdiklerini okuyucularıyla paylaşmaya çalışıyorlar. Şehirdeki gazete bayilerinde Tokat Gazeteleri de artık satılmadığından olacak pek bulunmuyor. Yine Tokat’ta  değerli Gazeteci Kardeşimiz Cemal İncesoyluer koordinesinde yeni yayın hayatına başlayan GAZETE de mahalli basında önemli bir boşluğu doldurmaya başladı, hayırlı olsun diyorum.

Sanırım internet ortamında gelişen sanal dünya bu alanı gittikçe daraltıyor. Yoksa Köroğlu gibi: ”Tüfek icat oldu mertlik bozuldu“  deyip şartları mı kabulleneceğiz? Ancak şu bir gerçek ki gazete de kitap da ele alınarak okunmayınca haz vermiyor insana.

İşte Fatih Kılıç Bey’in malzeme dediklerinden bazıları:

Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği bünyesinde yayınlanan KÜMBET Dergisi’nin 2013 yılına ait ilk sayısı ülkemizde ve dışında oldukça olumlu yansımalar aldı. Hatta derginin kapak konusu olan Türk şiirinin üstatlarından  Cemal SAFİ, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Remzi Zengin, derginin sahibi Muhsin Demirci, Röportajı yayınlayan Mahmut Hasgül ve Genel Yayın Yönetmeni şahsımızı tek tek arayarak teşekkürlerini sundu. Ki bizimle olan telefon görüşmesinde vefamızdan dolayı  ağlıyordu. Doğrusu bu ki insanları yaşarken onurlandırmak en güzel olanı. Aramızdan ayrıldıktan sonra sadece ruhu duyabilecek  belki.

2 Mart 2013’te Tokat Şairler ve Yazarlar Derneğince kardeş şehrimiz Sivas’ta, Sivas Şairler ve Yazarlar Derneği ziyaret edilerek kültür ve sanat alanında görüş alışverişinde bulunuldu.

                Tokat Şairler ve Yazarlar Derneğince 18 Nisan 2013 tarihinde  Ankara Tokat  Dernekler Federasyonu’nun davetlisi olarak Altındağ Belediyesi Kabakçı Konağı’nda Merkez Valilerinden değerli hemşerimiz Amir ÇİÇEK Beyin de katıldığı “Vefatının  113. yılında Gazi Osman Paşa’yı Anma Etkinliği” gerçekleştirdik. Gazi Osman Paşa Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Alpaslan Demir, Araştırmacı Yazar Hüseyin Sipahi bey bizler elimizden geldiği kadar Paşamızı değişik yönleriyle anlatmaya gayret ettik.

Aynı gün “Cumhuriyet Dönemi Tokat Valileri” projemiz kapsamında Tokat Eski Valisi şimdi  Merkez Valisi olan Sayın Ayhan NASUHBEYOĞLU’nu  İçişleri Bakanlığı’ndaki makamında ziyaret ederek röportaj  ve Tokat üzerine  sohbet yaptık.

                19 Nisan 2013’de Niksar’da, Emekli Valilerden, devlet adamı ve eski Niksar Kaymakamı Rıza AKDEMİR’i  Anma Etkinliği vardı. Türk kültürüne, tarihine ve turizmine sahip çıkmada öncülük yapan ve yaşayan Niksar bu kez vefasını eski Kaymakam Rıza AKDEMİR’i  vefatının birinci yılında anarak  gösterdi. Nitekim AKDEMİR Ailesi de  bu vefaya kayıtsız kalmadı. 22-23 Haziran 2013 tarihlerinde düzenlenecek olan “Niksar’ın Fidanları Kültür ve Sanat Festivali Etkinlikleri “kapsamında Niksar’da Belediye koordinesiyle  Rıza AKDEMİR Kütüphanesi açılacak.

                9-11 Mayıs 2013 tarihleri arasında UNESCO Türk Milli Komisyonunca  “ Kültürel Mirasımızın Farkına Varılması, Korunması, Gelecek Kuşaklara Aktarılması “Projesi kapsamında   Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti Etkinliklerine Tokat’ımızı temsilen seçildik ve bilgi ve becerilerimizle şehrimizi orada ortaya koymaya çalıştık. Programların kapanış konuşması da bize nasip oldu. Tokat’ın selam, sevgi ve selamlarını bir kültür elçisi  hüviyetiyle katılımcılara  iletip, Valiliğimizin gönderdiği hediyeleri takdim ettik.

2008 yılında Elazığ -Tokat Kültür Buluşmaları çerçevesinde   Tunceli Pertek’te tanıştığımız Yörenin Varvara Folklor oyunu ve ekibinin  sorumlusu Uzun Mehmet adıyla bilinen  Mehmet Yıldız Bey  25 -27 Nisan 2013 tarihleri arasında Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği’nin konuğu oldu.

Kendisi Tokat’ has  sofra bezlerinden esinlenerek Tunceli’yi sembolize eden figürlerle turizm açısından yeni bir Tunceli Tanıtımını düşünmüş sağ olsun ilimize de bize göre önemli bir döviz bırakarak ayrıldı. Üç gün kaldığı süre içinde Sayın Valimizi  eşiyle birlikte görmek isteği ise bir türlü gerçekleşmedi .Tokat Güneş TV’de Yapımcı Cemal İncesoyluer, Uzun Mehmet’i  haber programına konuk ederek şehrimizin  misafirperverliğini pekiştirdi.

Tokat Anadolu Lisesi Proje Kulübünce Tarih Öğretmeni Mehtap Çıtak ve Tokat Güneş TV işbirliğiyle yaşayan  soyut ve somut kültürümüzü tanımak ve tanıtmak amacıyla  “Beylerin Sokağı Bey Sokağı Belgeseli” çekimlerine başlandı. Bizim de danışmanlığını yaptığımız bu belgeselin çekimleri bu ay sonuna kadar tamamlanacak.

Bu faaliyetleri Tokat Anadolu Lisesi’nce tertip edilen  Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Tanıtım ve Karadeniz Kültür Gezisi takip etti.Rektör Yardımcı değerli arkadaşım Prof.Dr.Hikmet ÖKSÜZ ve Prof.Dr. Yusuf Şevki HAKYEMEZ’in  koordine ve ilgileriyle öğrencilerimize  oldukça verimli bir tanıtım yaşatılıp ağırlanıldı.

17-18 Mayıs 2013 tarihleri arsında  Simav Belediyesi’nce   aramızdan bir yıl önce ayrılan Şair Asım KISBET anısına düzenlenen “18.Simav Şairler Şöleni”ne Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği adına Eğitimci Ali Bal  arkadaşımız katıldı.

31 Mayıs-1 Haziran 2013’de Gümüşhane Belediyesi-Ferfene Dergisi işbirliğiyle koordine edilen” Dilaver Cebeci Şiir Etkinliği” ne Eğitimci -yazar Mahmut Hasgül katılacak.

7 Haziran 2013 Cuma akşamı Niksar Endüstri Meslek Lisesi’nin ilçe çapında düzenlediği ”Niksar Şairleri ve Şiirleri” etkinliğine Ahmet Turan Erdoğan ve biz Niksar’la ilgili yazdığımız şiirlerle katılacağız.

20-23 Haziran 2013 tarihlerinde Yahya Kemal BEYATLI Anısına yapılacak olan “21.Uluslararası Hazar Şiir Şöleni”nde Tokat’ı TOŞAYAD ve KÜMBET DERGİSİ  adına Başkanımız  Remzi Zengin temsil edecek.

22-23 Haziran 2013 tarihlerinde  Niksar’da “Niksar’ın Fidanları Kültür ve Sanat Festivali” var.Etkinlikler kapsamında düzenlenen “4.Cahit KÜLEBİ Memleketime Bakış Şiir Yarışması”nda dereceye giren  eserler  bir aksilik olmazsa  31 Mayıs Cuma Günü Niksar Belediye Başkanı Duran YADİGAR ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Remzi ZENGİN’in ortaklaşa düzenleyecekleri basın toplantısında kamu oyuna duyurulacak.Aynı gün akşam Ankara Milli Kütüphane’de  İLESAM tarafından düzenlenen Ödül Töreninde Niksar Belediye Başkanı Duran YADİGAR “Kamu Yayıncılığı” dalında ödülünü alacak.

Değerli üstadımız Cemal SAFİ’ninde onurlandıracağı “Erzurumlu Emrah’tan Cahit KÜLEBİ’ye Şiir Gecesi”ne bu yıl  ülkemizin birbirinden değerli otuzdan fazla şairi katılacak.Derneğimizi ve dergimizi Nihat Aymak ve Ahmet Divriklioğlu  temsil edecekler.

Gazi Osman Paşa Lisesi Mezunları Derneği’nin yılda bir kez Değerli Eğitimci –Yazar Mahmut Hasgül kardeşimizin koordinesinde  yoğun çabalar neticesinde yayın hayatına kazandırdığı ALMANAK’ın üçüncü sayısı 1 Haziran 2013’te okurlarıyla buluşacak.

28-29 Haziran 2013 tarihleri arasında Sivas’ta düzenlenen Sivas Şairler ve Yazarlar Derneği   Şiir Şölenine Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği’ni ve KÜMBET Dergisi’ni  Remzi Zengin, Ahmet Divriklioğlu  temsil edecekler.

Bu faaliyetlerle birlikte  halkımız tarafından ilgiyle izlenen ,kültürümüzü yaşatmak için ,yoğun gayretlerle Tokat Güneş TV’de “Kültür Sofrası” programlarına il içinden ve dışından konuklar davet edilerek devam ediliyor.

                                   CEMAL SAFİ VEFA GECESİ

Gelelim bu haber niteliğindeki faaliyetlerden sonra yazımızın asıl konusuna:

Cemal SAFİ üstadımızla dört beş kez şiir etkinliğinde beraberdik.16-18 Kasım 2012 de Ürgüp’te düzenlenen “7.Uluslararası Kapadokya Şiir Şöleni”  etkinliğinde Ankara’da Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği’nin yayın organı olan KÜMBET Dergisi için yapacağımız  röportajın randevusunu alarak ayrıldık.

Aralık 2012’de Üstadın Ankara’daki evinde kamera ve diğer araçlarımızla TOŞAYAD Başkanı Remzi Zengin, Mahmut Hasgül ve bendeniz hazırdık. O günün öğle sonrasını bize ayırmıştı. Röportajın dışında oldukça özel sohbetlerimiz oldu. Bu görüşme ortaya mükemmel bir Kümbet Cemal SAFİ Özel sayısı çıkardı.

Ya sonrası, Tokat’ta Valilik, Belediye, Kent Konseyi ,İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği koordinesiyle 23 Mayıs 2013 Perşembe akşamı  “5.Yeşilırmak Şiir Şöleni” çerçevesinde mükemmel bir Cemal SAFİ Özel Vefa Gecesi. İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Türkiye Çapında örnek projelerinden Okullu Okulsuz Okuyoruz projesi kapsamında okurlarıyla da buluşturulan Cemal Safi hâlâ konuşulan bir etki bıraktı.

Kümbet Dergisi Cemal Safi Özel Sayısını tanıtmak için bu gazete sütunlarında “Dergi Dediğin Böyle Olur” başlığıyla bir yazı yazmıştım. Şimdi de diyorum ki “Program Dediğin Böyle Olur.”

Tokat Valisi Sayın Mustafa TAŞKESEN’in de onurlandırdığı gece için öncesinde büyük bir hazırlık yapıldı. Özenle hazırlanan davetiye bu etkinliğine gösterilen ciddiyetin bir göstergesiydi. Gecenin mimarlarından diyebileceğimiz Gazi Osman Paşa Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni , TOŞAYAD Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Hasgül’ün kusursuz sunduğu programda  bütün katılımcılar doyasıya bir şiir ve müzik rüzgarını yaşadılar.

Türk Şiirinin duayeni Cemal SAFİ şiirlerini okurken, bestelerini yorumlayan Ozan Ünsal  Çekiç, Halime Erdoğan Çekiç, Başar Başçıoğlu, Barış Başçıoğlu, Murat Kadakoğlu, Murat Ağıl, Alper Pekgöz  geceyi  adeta yıldızlar alemine taşıdılar.

Sanırım bu gece, son zamanlarda Tokat’ta yapılan etkinliklerin en iyisi olarak halkın gönlüne apayrı bir damga vurdu. Dileğimiz kültür sanat adına beğeni ile izlenen bu tür etkinliklerin devamıdır. Görülen odur ki, etkinliğe Valiliğimizle birlikte, Tokat Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Tokat Kent Konseyi ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği gereken maddi ve manevi desteği vermiştir. Mülki ve mahalli idareler gerekli desteği bu organizelere verdiği müddetçe bütün sanatseverler görmüşlerdir ki, başarılı etkinliklere-daha düşük maliyetlerle- altın imzalar atılabilmektedir. Bu nedenle bu kurum ve kuruluşları kutlamak gerek

Bu gecenin güzelliği Kültür Sarayı’ndaki programla sınırlı kalmamış, ertesi günü Mustafa Kemal Paşa Kasabasında bir vatandaşımızın kiraz bahçesinde klasiğin dışında verilen ikramlarla  devam etmiştir. 25 Mayıs Cumartesi günü ise Cemal Safi onuruna Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği mensuplarınca elli kişinin katıldığı kahvaltı verilerek şiir ve sohbet ortamı sağlanmıştır.

Evet ,Cemal Safi bize göre kendisinin de ifadeleriyle  şehrimizden oldukça memnun ayrılmıştır.Hatta Haziran ayında bir şehrimizde düzenlenen etkinlik için şehrin yetkililerinin ”Siz gelmezseniz program yapmayız” ricalı sözlerini bir kenara bırakarak 22-23 Haziran 2013’de buluşmak üzere  yine şehrimizi  Tokat-Niksar’ımızı  tercih etme güzelliği,vefası  göstermiştir.

Teşekkürler, Cemal SAFİ Üstadımız, Tokat Valiliğimiz, Tokat Belediyemiz, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Kent Konseyimiz, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneğimiz ve kim ne derse desin, yiğidin hakkını yiğide teslim etmek  düsturuyla gecesini gündüzüne katan ı Mahmut Hasgül kardeşim ve onu yalnız bırakmayan güçlü ekibi.Ve de emeği geçen bütün değerler , bu güzelliği paylaşan katılımcılar.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250