NİKSAR’DA İZ BIRAKANLAR


Bu makale 2015-12-06 19:53:12 eklenmiş ve 2842 kez görüntülenmiştir.
Cihat TAŞKIN

Niksar'ın Çamiçi Yaylası'ndaki mütevazı konutunda yazı yazma eylemini sürdüren Emekli Yazın Öğretmeni Hami Karslı (Hami Ağabey) 74 senelik en değerli birikimini, doğup büyüdüğü Niksar'a bir vefa paylaşımı ya da kentsel aidiyet duygulanımıyla oluşturduğu ve bu yönelişlerle yıllar süren çabasının en görkemli ürünü olan “Niksar'da İz Bırakanlar” kitabını yayımladı.


Yapıtın oluşum ve baskı hazırlığı sürecindeki heyecan dolu günlerin, özenli ve disiplinli çalışmaların yakın tanığı olarak, kitabın birçok açıdan Niksar'a ve Niksarlılara katkı sağlayacağına, kent kültürüne önemli değerler katacağına inancım tam.


Hami Ağabeyimin o ulaşılmaz engin çabalarının tartışılmaz değerini ayrı tuttuğum, “Niksar'da İz Bırakanlar” kitabı; şehrimizin somut ve somut olmayan tüm etkileşimlerine, değerlerine, özlemlerine ve Niksar'ın sosyal tarihine aralanmış bir pencere olarak tanımlayabildiğim nitelikli bir yapıttır. Örnek olması açısından da değerini çok kez katlayan bu özgün yayının sayfaları; zekâsı kadar güçlü ve kıvrak kalemiyle sadece gerçekleri yazan Hami Karslı'nın Niksar izlenimleriyle dolu.


Birkaç gün önce, kendisiyle yaptığım görüşmede yayın hakkındaki sözleri, “Niksar'da İz Bırakanlar” kitabının, örnek olma bağlamında ne denli önemli bir çalışma olduğunu da vurguluyor..


Hami Karslı;


“NİKSAR'DA İZ BIRAKANLAR ve Niksar üzerine yazılar…”  adlı kitap, önceden tasarlanmış, planlanmış bir çalışma değildir.


Bu çalışma kentin sosyal tarihinden sayfalar olarak tanımlanabilir.


Geçmiş zaman içerisinde, ayrıntıya girmeden olup-biten olaylarla ilgili bilinen tarihin dışında, o kentte yaşayan insanların birbirleriyle ilişkilerini, kent için yaptıklarını veya o kente artı değer katan insanların yaşam öykülerinin anlatılması, tanıtılması o kentin sosyal tarihidir.


Kentin, dört başı mamur bir sosyal tarihinin yazılması ise bu işe gönül vermiş olan insanların bir araya gelmesi ve kenti yöneten Kaymakamlık, Belediye gibi kurumların bu işe el atmasıyla olasıdır.


Kent belleğinin, geçmişte kendisi için bir şeyler yapanları unutmaması önemlidir.


Geçmişi olmayan kentlerde kent kültürü de yoktur. Halbuki bir kentte yaşayanların, duyuş ve düşünüş birliğini kültür sağlar.


“Kentlilik bilinci” yaratmak, kenti yönetenlerin asli görevlerinin en başında gelenidir.


Bu ise o kentin sosyal tarihinin araştırılıp, ortaya çıkarılmasıyla olasıdır.


Umarım ve dilerim ki, bu çalışmanın devamını arkadaşlarım getirirler.


Örneğin, Tombul Mehmet Emmi'nin torunu Sevgili Necati Güneş'in bu konuda yaptığı çok değerli çalışmalar olduğunu biliyorum.


    Kuşkusuz, Hami Ağabeyin sözünün üstüne söylenecek söz yok. Çünkü, hepsi doğru ve gerçek. Niksarlılara armağan ettiği “Niksar'da İz Bırakanlar ve Niksar üzerine yazılar…” yapıtıyla kent belleğine ve kent kültürüne katkıda bulunurken aynı zamanda onu ve çalışmalarını izleyen, yazılarını okuyan gençler ve genç düşünenler için önemli bir örnek. “Niksar'da İz Bırakanlar” kitabının da Niksar'da ve Niksarlılarda iz bırakacağını şimdiden duyumsayabiliyorum.


Emeğin ve katkın büyük, teşekkürler Hami Ağabey. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250