diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro

Kendi Yağı İle Kavrulan Niksar


Bu makale 2013-07-03 22:02:26 eklenmiş ve 1524 kez görüntülenmiştir.
Selahaddin GÜMÜŞAY

    Gerek yeryüzü şekilleri gerekse İklim ve bitki örtüsü olarak çevre yerleşim alanlarına göre birçok avantajlara sahip olduğu için Tarım, Hayvancılık ve bunlara bağlı endüstrinin zamanın imkânlarına göre gelişmiş olduğu merkezlerden biridir.
    O yıllarda Niksar Tarım Ürünlerinin hiçbir türünde meyve ve sebze üretiminde dışarıya bağımlı olmayıp kendi insanını doyurabilecek kapasiteye sahiptir.
    Tarıma bağlı olarak Su Değirmenleri  (Tarihçi STRABON'UN yazdığına göre tarihte ilk Su Değirmeni M.Ö.  I. YY  da  Niksar da Kelkit  Nehri üzerinde kurulmuştur. Yeryüzü şekillerinin bir avantajı olarak değirmencilik Çanakçı Deresi' ne kaymıştır, bizim çocukluk yıllarımızda Niksar Merkezinde Çanakçı Deresi üzerinde 5-6 tane değirmen vardı.)  tinkaneler, Tütün İşleme Merkezi  (Tekel),  hayvan derilerinin işlendiği Tabakhanelerle, bunlara dayalı el sanatları gelişmiş durumdadır.
    Bu ürünler içerisinde Niksar Ekonomisine katkısı baz alınarak yapılacak bir değerlendirmede, Tütün ve Cevizin ayrı bir yeri vardır.  Zira;  Tütün ekiminden hasadına, kurutulmasından Tekel  ( o günkü adı ile Reji)  İdaresine teslimine kadar çeşitli evrelerde özel işçilik istediği için başlı başına bir istihdam alanı olup;  erkek, kadın hatta biz çocuklara iş imkânı sağlayan bir etkinlik alanıdır.
    Cevizin Niksar için ayrı bir önemi vardır. Allah (CC )'ın bir lûtfu olsa gerek havası, suyu, toprak  özellikleri ile ya Niksar ceviz  için, ya da ceviz Niksar için yaratılmıştır kanaatini doğrular mahiyettedir.
    Zira;  Niksar Cevizi;  İklim özelliklerinde anormal bir değişim olmadığı sürece, iç dolgunluğu, beyazlığı,  kendine münhasır kokusu, yağ oranı ve hele-hele lezzeti ile başlı-başına bir ekoldür.
    Bu özelliklerinden dolayı Niksar Cevizinin hem pazarı hazır, hem de fiyatı diğer bölge cevizlerinden daha yüksek olup, sektörün aranan markası olmuştur.
    Cevizin kırılıp içinin çıkarıldığı, parça özelliklerine ve renklerine göre tasnif edilip ambalajlandığı yerlere Sergen denilir.  Çocukluk, İlk Okul ve Orta Okul yıllarımızda Niksar'da ceviz işlenen çok sayıda sergen vardı. Sergenlerde genellikle bayan işçiler gece-gündüz çalışır, aile bütçesine katkıda bulunurlardı. Kabuklarından ayrılan iç cevizler; parça bütünlüğü ve renklerine göre sınıflandırılarak özenle sandıklanır,  satışa hazır hale getirilir, İstanbul bağlantılı olarak ihracatının yapıldığını, bu nedenle Orta ve Doğu Anadolu'da yetişen cevizlerin büyük çoğunluğunun Niksar'da işlendiğini duyardık.
    Cevizlerin ambalajlanmasında kullanılan sandık imalâtı da Niksar'da ticarî hayata belirli bir etkinlik kazandırırdı.
    Cevizin kabuk kısmı da yakacak maddesi olarak kullanıldığı gibi, Ceviz Kütükleri ( tomruk ) mobilya yapımında aranan, tercih edilen bir tür olup, bilhassa çeyiz sandığı yapımında ilk akla gelen hammadde idi.
    Yani Ceviz Ağacının her parçası endüstrinin bir kolunda kullanılan bir madde olarak insanların karşısına çıkar, ticarî hayatın belirli bir koluna hareketlilik getirirdi.
    Son 25-30 yıldır Niksar'da ceviz yetiştirme konusunda bir çok tür denenmiş ancak ürün kalitesi ve randıman olarak beklenen netice alınamamış, arayışlar halen devam ettirilerek iklime uyum sağlayan,  yüksek randımanlı bir türün Niksar'a kazandırılmasına çalışılmaktadır.
    Ne acıdır ki günümüzde yerli veya ithal bütün cevizler Niksar Cevizi olarak piyasaya sürülmekte,  Niksar Cevizi üzerine oyunlar oynanmaktadır.   

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400