diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

BİZİM ECE 13. ŞİİR ŞÖLENİ YA DA SALİHLİ’DE YÜREKLERİN BULUŞMASI


Bu makale 2016-04-18 18:07:14 eklenmiş ve 837 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

Manisa Salihli'de 8-9 Nisan 2016 tarihleri arasında 13 yıldır Bizim Ece Dergisi tarafından gelenekselleşerek başarıyla varlığını sürdüren bir şiir şöleni var. Şiir etkinliği düzenlemek karşıdan görüldüğü gibi pek de kolay değildir. Bize göre bu işlerde başarı şiir dünyasının mutfağında iyice pişmekten ve Yunusça olmaktan geçiyor.
Ahmet OTMAN Ağabey de bu işin içinde kendini yetiştirmiş, oldukça titiz, kültür ve sanat dünyasında Yunus yürekli, saygın bir şahsiyet. O, haklı olarak zaman zaman etkinliklerde sitem ve yorgunluğunu ileri sürse de resmi ve mahalli yöneticiler artık Salihli'de onsuz bir şiir dünyasını kabul etmeyerek yanında olduklarının güvencini verince bir kez daha ekibiyle yollara düşüyor.
Tokat'tan şiir şölenine isim bazında Mahmut Hasgül, Sündüs Akça ile şahsım üç şair davetliyiz. Elbette uzak diyarlardan şehrimize ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği'ne gösterilen bu ilgi ve davetten çok mutlu oluyoruz. 7 Nisan 2016 Perşembe günü geç vakit Salihli'ye ulaşıyoruz. Misafirhanelere özenle hazırlanmış hediye çantalarımız, plaketlerimiz, katılım belgelerimiz ve ayrıntılı programlar eksiksiz konulmuş. Bir orman içinde yer alan bu tesislerde bülbül sesleri içinde sabah yorgunluğumuzdan eser kalmamış bir vaziyette  oldukça dinç uyanıyoruz.
Konakladığımız Kurşunlu Kaplıcalarında 8 Nisan sabahı kahvaltı misafir şairler, Salihlili şair dostlarla beraber üçer kişilik gruplar halinde liselerde tertip edilen Şair Buluşmalarındayız. Biz de tanımaktan büyük onur duyduğum Erzurum Palandöken'in havası gibi mert insanı Osman Sağbaş, Aktaş Eğitim Araçları Sahibi mütevazi bir insan Erol Aktaş ve Salihli'nin sevilen gazetecisi, Fazıl Hüsnü DAĞLARCA'nın Sivaslı Karıncası Gülgün Yalvaç Hanımla Salihli Anadolu Lisesi'ndeyiz. Okul Müdürü Ertürk Madran ve Müdür Yardımcısı Ahmet Urf'un sıcak karşılama ve ikramlarından sonra konferans salonuna geçiyoruz.
Sunumları Osman Sağbaş ve Gülgün Yalvaç beraber yapıp dağarcıklarındakileri ortaya döküyorlar. Erol Aktaş ve biz de iki şiirle başladığımız sohbetimize öğrencilerden Serra Yuttaş, Esra Aktaş, İbrahim Gürbüz ve Orkun Okal'ın kendi yazdıkları şiirlerle devam ediyoruz. Son şiir kitabım” Temmuz Bulutlarını Bekliyorum” ilk kez burada gün yüzüne çıkıyor. Şiir okuyan öğrencilere bu eserimizi imzalıyor ve  şehrimizin yüz akı olan KÜMBET Dergilerinden  dağıtıyoruz.
Ancak o gün Salihli üzgün, Salihli yaralı Mardin Nusaybin'de Emniyet Amiri Doğan Sakarya'yı vatanın bütünlüğü için şehit vermiş. Dolayısıyla bu acı hem şehre hem de etkinliklere yansıyor. Konuşmalarımızda şehidimizi rahmetle anıyor, günün manevi havasına uygun:
“Her gün birer birer ocağa düşerken kor,
Yanan yüreğin acısını onlara sor.
İslam'ın son bayraktarı, son kalesiyiz,
Açtık eli Yarab, zalimlerden hesabını sor” diyoruz.
Ayrıca Cuma namazı sonrası şehidimizin cenaze namazını kılmak nasip oluyor, tekbirlerle uğurluyoruz Hamidiye Camii avlusundan sonsuzluğa. Öğleden sonra programda Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı  ziyaretleri  konulmuş ama Salihli Kaymakamı Ertan PEYNİRCİOĞLU'nun annesinin vefatı, Belediye Başkanı  Zeki KAYDA'nın da şehidimizin ailesi ile ilgilenmesi nedeniyle bu görüşmeler yapılamıyor. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığını ziyaret ederek Başkan İbrahim Yüksel'in sıcak karşılaması, konuşması ve ikramlarıyla mutlu oluyoruz. Aynı gün şehrin değişik mekanlarıyla birlikte Zehra TÜRKER Kent Müzesi'ni geziyoruz.
Akşam yemek sonrası saat 21.00'de Salihli Belediyesi Sosyal Tesislerinde “Edebiyat Dergileri ve Sorunları” konulu panel var. Niğde-Akpınar Dergisi'nden Av.İsmail Özmel, Salihli Bizim Ece Dergisi'nden Ahmet Otman, İstanbul İremcik Dergisi'nden İsmail  Sezgin, Gümüşhane Herfene Dergisi'nden Talat Ülker ve Tokat Kümbet Dergisi'nden şahsım katılıyoruz bu etkinliğe. Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.Ahmet Tevfik Ozan'ın yönettiği panelde dergilerimizin problemlerini tartışıyor, çözüm önerilerini sunuyoruz. Ayrıca katılımcıların Anadolu dergileri ile ilgili sorularını cevaplandırıyoruz.
9 Nisan Cumartesi günü saat 14.00 de Salihli Belediyesi Zafer KESKİNER Tiyatro Salonu'nda şiir etkinliğindeyiz. Salihli'deki şiir dostları bir sürprizle karşılaşıyorlar. Turgutlu Kaymakamı Uğur TURAN (Niksar eski Kaymakamlarından) ve eşi Nihal Turan'da salondalar. Davetimiz üzerine yoğun programlarına rağmen Turgutlu'dan koşarak bizleri yalnız bırakmıyorlar.
Salon ve konuşma kürsüsü Türk bayraklarıyla ve Atatürk posteriyle mükemmel dizayn edilmiş. Program şehrin deneyimli sunucuları Osman Sağbaş ve Gülgün Yalvaç tarafından yapılıyor. Bizim Ece Dergisi Sahibi Ahmet Otman'ın hoş geldiniz ve teşekkür konuşmasını protokol konuşmaları takip ediyor. Sırayla  Salihli Belediye Başkanı Yardımcısı  Mahmut Süreyya Karaoğlu Cumhuriyet Başsavcısı  Ali Rıza San ve Turgutlu Kaymakamı Uğur TURAN veciz konuşmalarıyla katılımcıları selamlıyorlar. Bunu her yıl muntazaman gerçekleştirilen Sanat Dostu ödül töreni takip ediyor. Bu yılki ödül sahipleri kişiler adına DAKİK Unlu Mamüller'in sahibi Saim Türetken ve kurumlar adına Salihli Ziraat Odası Başkanlığı oluyor. Plaketleri Turgutlu Kaymakamı Uğur TURAN ve Salihli Cumhuriyet Başsavcısı Ali Rıza San'ın elinden alıyorlar.
Sonrasında Ali Yılmaz Efe grubu ikinci bir sürprizle sahnedeler. Ege'nin özellikle İstiklal Savaşında kahramanlığını sembolize eden birbirinden güzel oyunları teşhir ederek katılımcılardan büyük alkış alıyorlar.
Şiire başlamadan önce Salihli'nin müzik alanında tanınmış kanun sanatçısı Salih Kandaş ve ekibi şairlere şiirlerine eşlik etmek üzere sahnede yer alıyor. Şairler daha önce belirlenen alfabetik sıraya göre en fazla iki şiirini okumak üzere bayraklarla apayrı bir görünüm kazanmış kürsüye davet ediliyor. Söke'den  Abdulkadir Güler, Elazığ'dan Ahmet Tevfik Ozan, Salihli'den Ahmet Otman, Adana'dan Cihat Yakar, Niğde'den  İsmail Özmel, Murat Soyak, Salihli'den Gülgün Yalvaç, Tokat'tan Hasan Akar, Mahmut Hasgül, Sündüs Akça, Elazığ'dan Mahir Gürbüz, İstanbul'dan Miyaser Gülşen, Salihli'den  Nezaket Özdemir, Sedat Günay, Gümüşhane'den Talat Ülker, Antalya'dan Tülay Aydın ve Salihli'den Veli Akkoç  şiirleriyle dinleyenlerinin yüreklerine ulaşıyorlar.
Akşam Salihli'nin en güzel mesire yerlerinden biri olan Belediyeye ait Seyir Tepesi'nde bütün dostlarla beraberiz. Bütün misafirler artık Salihlili dostlarla kaynaşmış durumda kısa hatıralar, fıkralar bazen de bir türkü süslüyor gönülleri. Etkinliğin onur konuğu sayabileceğimiz Turgutlu Kaymakamı Uğur TURAN  ilçesindeki bazı programlara katılmak üzere ayrılma isteğini belirtince geceye buruk bir hüzün çöküyor. Tek tek vedalaşıyor dostlarla ve sıra Tokat ekibine geldiğinde önce Mahmut Hasgül'ü kucaklıyor sonra bana sarılırken gözlerimdeki derin hasrete dayanamıyor ve gözyaşları süzülüveriyor.
Denizli'den etkinliklere destek vermek için gelen arkadaşlardan Şerif Kutludağ, Kemal Taşan, Bilal Tekin ve ertesi sabah erkenden Salihli'den ayrılmak zorunda olanlarla orada helalleşip vedalaşıyoruz.
Gece, sohbetlerimiz Kurşunlu Kaplıcalarındaki çay ocağında ve misafirhanelerde geç vakte kadar dostlukları biraz daha perçinleştirerek devam ediyor.
Ve işte bu güzel etkinliklerin en zor olanı ayrılık vakti. Pazar sabahı Belediyenin sosyal tesislerinden biri olan Bizim Kafeteryada kahvaltıdayız. Bir gelin alayı müzisyenlerle birlikte bizle doğru geliyor sanki bu  ayrılık havasını  dağıtmak üzere. Onların mutluluğuna katkı için oyunlarına  bizlerden de katılanlar olunca gelin ve damat sanki sevinçten uçuyor…
Sonrasında Tokat ekibi olarak o güzel insanlara teşekkür edip, helalleşerek ayrılıyoruz. Bütün dostlar aracımızın yanına kadar gelerek bizi yolcu etme nezaketinde bulunuyorlar. Hani şarkılarda yer alan:
“Gitmek mi zor, kalmak mı zor?
O sabahı gel bana sor” misali gözlerimiz buğulu, gözler buğulu el sallıyoruz bir daha buluşabilmek ümidiyle dostlara. Salihli'ye gelip de Sardes Antik Kentini görmemek olur mu? O şehir kalıntılarına iki saate yakın zaman ayırdıktan sonra yollara düşüyoruz. Yol boyu bir film şeridi gibi hızla geçen üç günü yorumluyoruz. Teşekkürler bizlere Anadolu'nun misafirperverliğini en güzel şekliyle sunabilmek için gecesini gündüzüne katan değerli Ahmet OTMAN Ağabeyim. Teşekkürler Salihli Belediyesi, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası ve bu etkinliklere katkıları esirgemeyen diğer kurum, kuruluş ve şahsiyetler. Teşekkürler, bizleri orada yalnız bırakmayan kültür-sanat dostu Turgutlu Kaymakamımız Uğur TURAN ve kıymetli eşleri Nihal Turan Hanımefendi. Teşekkürler Salihli Sanat Dostları,
Teşekkürler yaşadığı bir acıdan sonra üzerine siyahtan başka renk giymeyen  buna rağmen bal yüreği, yüzüne yansıyan Osman Sağbaş Kardeşim, Gözlerinden gülümseme eksik olmayan Gülgün Yalvaç kardeşim, Beyefendiliği ile sevilen bizleri adım adım takip eden  Erol Aktaş kardeşim. Sizleri unutmayacağız güzellikleri fotoğraflamak için işini gücünü bırakıp koşan Gazeteci  Mustafa Toga Bey, kimseyi kırmamak  için kan ter içinde kalarak  pozdan poza  adeta takla atarak bitap düşen  genç fotoğrafçı Cem Yıldırım, Soma'dan tanışıp dostluğumuzun devam ettiği Alim Yavuz kardeşim, Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi'nde  1970'li yıllarda okuma şansına sahip olmuş Cihat Yakar Hocam, içi içine sığmayan  benim gibi mağdur edilmiş Sedat Günay kardeşim, çiçeği burnunda  şairler Veli Akkoç, Hakan Dirgen, Hasan Ulaş kardeşlerim.
Tanımakla mutlu olduğumuz Av. Dilek Özyamaner, Gülgün Solmaz Efe Hanım, Hüseyin Karaman, Yaşar Yıldız ve ismini hatırlayamadığım emek sahibi diğer dostlar …İyi ki varsınız ve Rabbim iyi ki sizlerle buluşmayı bizlere nasip etti.
Tokat'tan Salihli'nin güzel insanlarına ve tanışmaya nail olduğumuz dostlara nasıl selam göndereceğim bilemiyorum.
Allah'a emanet olunuz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400