SIRÇA KÖŞKÜN OYUNU BOZULDU


Bu makale 2016-07-04 18:25:01 eklenmiş ve 835 kez görüntülenmiştir.
Yusuf UÇAR

Milliyetçi Hareket Partisi, tarihinde hiç böylesi görülmemiş çoşku,kararlılık ve heyecan dolu bir kongre yaşıyor.. Tabandan gelen değişim isteklerini hep yokuşa sürüp mahkemeyi gösteren bir genel merkeze gereken cevap kongrede anlayacakları dille veriliyor.. Yokuşa sürmek nedir, gördüler.
Meral Akşener, Ümit Özdağ, Sinan Oğan ve Koray Aydın'ın katıldığı kongre bir seçim havasında geçiyor. Adaylar sloganlar eşliğinde salona giriyorlar. En kalabalık grupla en son “Başbakan Meral!” sloganlarıyla Meral Akşener giriyor. Delegeler çok sıkı kontrolden geçiriliyor. Kimliklerinin fotokopileri alınıyor. Noter huzurunda imzaları tutanaklara attırılarak notere tasdik ettirilip öyle salona alınıyorlar.
1198 delegenin 752'si noter tasdiki ile kongreye katılıyor. Daha sonra 50 delege daha imzalarını veriyorlar ve evrakları noksan olduğu için oylamaya katılmıyorlar. Parti genel merkezi basına yanlış bilgiler vermeyi sürdürüyor. Neymiş efendim! “Kongreye 495 delege katılmış ve bizce hükümsüzdür. Tanımıyoruz.”gibi saçma sapan sözlerle kamuoyunu yanıltmaya çalışıyorlar. Bütün basın orada… Hatta genel merkezden gelenlerde varmış kongrede…
Söylenenlere göre delegelerin kongreye katılmamaları için 25 bin TL verildiği haberleri yazıldı. Eğer bu söylenenler doğru ise gerçekten affedilemez ve ülkücü-milliyetçi iradeye hainliktir. Bu yapılan hareketin arka planı iyi araştırmalıdır.
Milliyetçi Hareket Partisinin TV kanalı BengiTürk kongrenin olduğu gün “Kurtların Geyik avı'nı yayınında gün boyu veriyor. Akşama kadarki haberlerde kongreden bir satır haber dahi geçmedi. Bu bağnazlık niye?
Vakit çok ilerlediği için Ümit Özdağ ve Koray Aydın kongreye liste vermiyorlar. Kongreye iki liste veriliyor. Sinan Oğan ve Meral Akşener'in verdiği listeler… Zaman darlığı ve delegelerin tek liste isteği üzerine iki liste birleştiriliyor. Sinan Oğan ve Meral Akşener'in divan başkanlığı için verdikleri adaylar seçim için delege oyuna sunuluyor. Meral Akşener'in adayı Musavat Dervişoğlu 456 oy ve Sinan Oğan'ın adayı eski Osmaniye Milletvekili Hasan Hüseyin Türkoğlu da 170 oy alıyor. Meral Akşener'in adayı Musavat Dervişoğlu divan başkanı seçiliyor. Meral Akşener kongreye böylece damgasını vurmuş oluyor.
Musavat Dervişoğlu divana seçilenleri özgeçmişlerine vurgu yaparak ve salonda bulunanları duygulandırıcı öyle bir konuşma yapıyor ki bir salonda çılgınca bir alkış tufanı kopuyor.Bu birliktelik herkesin yüzünü güldürüyor.
Bu olağan üstü kongre kadının en az olduğu kongre… Ama değişimi isteyen bir kadın: Meral Akşener. Ve en son desteği de o alıyor.
Bir ara “Bahçeli istifa” sloganı atılmak istendi. Hemen slogan atan grup susturuldu.
Bu tarihi kongre neden önemlidir?
MHP ve Ülkücülerin iktidar talebi bu dip dalgasını harekete geçirmiştir.40 yıldır iktidar özlemi çeken ve her türlü cefa-işkence ve zorluklar yaşayan ülkücü hareket 14 yıllık baskıcı, sindirici dönemi de yaşayınca ve kendi partisinin vurdumduymazlığını görünce; “ Dur, yeter artık! Biz de varız. Bundan böyle artık size rağmen kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Harekete geçme zamanıdır.” demiştir.
Devlette görevli ülkücü-milliyetçi kadrolara sendikalarını değiştirmeleri için baskılar yapılmıştır. Değiştirdikleri zaman kadrolarını muhafaza edecekleri Ve değiştirmedikleri durumunda görevlerini sürdüremeyecekleri baskısı yapılmıştır.75 bin öğretmen-idareci görevlerinden alınıp başka yerlere atanmıştır.
Yeniçağ da Özcan Yeniçeri'nin yazdığına göre: “Devletin istihbarat teşkilatı MİT bile MHP'li iş adamalarını fişlemiş ve onları ihalelere sokmamak için elinden geleni yapmıştır.
MHP'li iş adamlarını fişleyen MİT, böylece MHP'li iş adamlarının ihalelerden dışlanmasını sağlamıştır… Erzurum'da MHP'li bir iş adamı bunu yaşamış ve yargıya başvurmuştur.
Ülkücü-milliyetçiler onlarca yıldır başta devlet olmak üzere her alanda itilmiş, kakılmış ve örselenmiş, hırpalanmıştır. Her türlü baskıya rağmen davalarından ve ideallerinden taviz vermemişlerdir.
Hemen her gelen iktidar MHP kadrolarını ezmiş, biçmiş ve dağıtmıştır.
Bir CHP'li bakanın yıllar önce “Kadrolara kendi partililerimizi atamayacağız da 4000 tane MHP'li militanı mı atayacağız?” sözü dillere düşmüştür.
Güney Doğu'da şehit düşen polislerin %90'nı üniversiteden mezun olup iş bulamayıp polisliği meslek olarak seçen ülkücü-milliyetçi öğretmen adaylarıdır.
İşte bu sebepten insanların suya duyduğu ihtiyaç kadar ülkücü-milliyetçi kadrolar da iktidara ihtiyaç duymaktadır. Bu gün ülkücüler devlet kadrolarından adeta kazınmıştır.
7 Haziran seçimleri ardından izlenen politika MHP'nin fedakâr ve cefakâr mensupları üzerinde büyük kırılma, hayal kırıklığı ve öfkeye sebep olmuştur.1 Kasım seçim sonuçları ise MHP seçmeninde büyük bir yenilgi, ümitsizlik ve öfkeye neden olmuştur.
Milliyetçi-ülkücü camianın içine düştüğü bu durum MHP tabanını harekete geçirmiştir. MHP tabanının olağanüstü kongre toplama talebi aslında hem mevcut yönetime hem de iktidara karşı “Kimse bizi aşağılayamaz ve kimse bize bu muameleleri layık göremez!”itirazıdır.
MHP tabanı yorgun, yılgın ve tükenmiş bir yönetim istemiyor. Heyecanları ve ideallerini arşivlere bırakmış olanları tepelerinde görmek istemiyor. Tam tersi koca Yunus'un “Her dem yeniden doğan” yönetimleri isetemiyor. MHP delegesi Ankara'da “Titre ve kendinize gelin” mesajı vermiştir! Bu mesaj ciddiye alınmalıdır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250