diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

KABEİRA’DAN NİKSAR’A


Bu makale 2016-07-04 19:21:34 eklenmiş ve 1610 kez görüntülenmiştir.
M. Necati GÜNEŞ

Dr. Mehmet Önder, "Şehirden Şehire Anadolu" isimli eserinde "Niksar" adının hikayesini şöyle anlatır;
"Malazgirt Meydan Savaşı'ndan sonra, Selçuklu Sultanı Alp Arslan'ın ordusu, kol kol Anadolu'ya yayılıyor, akıncılar kaleler, şehirler zapt ediyorlardı. Anadolu kırk odalı bir konak, Malazgirt onun kapısı olmuştu sanki... Bu kapıyı açan akıncılar, teker teker odalarına giriyor, yerleşiyorlardı. Akıncılardan bir akıncı, ünlü komutan Emir Danişmend Gazi Tokat şehrini bir hücumda aldıktan sonra, atının dizginlerini kuzeye çekmiş, "Neokaiserea" şehri üzerine yürümüştü. Söylentilere göre Emir Danişmend, ordusu ile birlikte, şehri kuşatan yüksek surların önüne geldiği zaman:
- Nîk bir hisar... İnşallah fethi bize nasiptir.
demiş, hücum emrini vermişti. Kısa bir süre sonra hisar fethedilmiş, adı da böylece "Nîkhisar" olmuştu. Nîkhisar, güzel ve iyi hisar demekti.  Sonradan Nîkhisar adı, Niksar oldu.
İşte Tokat'ın kuzeyinde, Çanakçı Deresi'nin iki yamacına oturan tarihi Niksar şehrinin adının hikayesi... Aslında Niksar adı, "Yenişehir"  anlamına gelen Neokaiserea'dan gelmede... Tarihçiler iki bin yıl önce, Roma İmparatoru Tiberius adına kurulduğunu söyler.  Yaman Kalesi vardı Niksar'ın...  Kartal yuvası gibi dururdu kayalar üzerinde... Bu yüzden Niksar'ı fethetmek her babayiğidin harcı değildi, ama Danişmend Gazi alıvermişti kaleyi...
Niksar, aslında, Danişmendliler ve onların bağlı bulunduğu Selçuklu Devleti zamanında yüze geldi. Şehir kalenin dışına taştı. 1145 yılında bir Ulu Cami yapıldı ki camilerin en büyüğü, en güzeli. Derken 1157 yılında Yağıbasan Medresesi yaptırıldı, Anadolu'nun ilk eğitim fakültesi oldu. Ardından kütüphaneler, türbeler gibi mimari eserler yükseldi. Niksar bir bilim merkezi, bir sanat şehri oluverdi Türklerin elinde."
Niksar'a tarih boyunca egemen olan devletler uygarlıklar şehre kendi damgalarını vurmak için değişik isimler vermişlerdi. Ulaşabildiğimiz en eski isim Pers kökenli Pontus krallığı döneminde verilen “Kabeira” oldu. Romalılar döneminde ise imparator değişikleriyle beraber şehrin adı da sık sık değişti. Romalılar, kendi dönemlerinde önemli bir kent olan Niksar'a isim konusunda çok cömert davranmışlardı. Bizans döneminde ise Latin kaynaklarında kentin değişik isimlerini görüyoruz. XI. yy. sonlarında kente hakim olan Türkler ise isim konusunda son noktayı koyacaklardır: NİKSAR.
Geçmişte kente verilen isimlerle ilgili yaptığımız araştırmalarda değişik kaynaklarda 13 ayrı isime ulaştık. Bu isimleri daha önce yayınlamıştık. Burada da topluca veriyoruz.
KABEİRA (CABEİRA-CABİRA): Niksar'ın ilk adı olup, Pontus Krallığı döneminde verilen isimdir.
DİOSPOLİ: Pontus ülkesini Roma topraklarına katan General Pompeius tarafından M.Ö. 64 tarihinde verilen isim.
SEBASTE: Roma İmparatoru Augustos şerefine verilen isim (M.Ö. 8 sonrası).
NEOCAESAREA(NEOKAİSERİA): Roma İmparatoru Tiberius zamanında (M.S.14-17) kente verilen isim. Günümüze kadar gelen Niksar adı bu orijinal isimden kısaltılmıştır.
HADRİANAPOLİS: Roma İmparatoru Hadrianus zamanında (M.S.117-138) zamanında verilen isim.
NEOSEZERA: Roma İmparatoru Sezar döneminde verilen isim.
NİXARİA(NİKSARİA): XIII. yy. Latin kaynaklarında şehre verilen isim.
NİKSANDRİA: XII. yy. başlarında Latin kaynaklarında verilen isim.
NİK HİSAR: Evliya Çelebi ve diğer bazı kaynaklara göre, şehrin asıl adı “iyi hisar” anlamında “Nik-hisar” idi. Daha sonra söylenişte kısalarak, “Niksar” şeklini almıştır.
NEKİSAR(NEKYASAR-NEKİYASAR): XII. yy. kaynaklarında verilen isim.
NİYUKİSAR: Amasya Tarihinde Rumların “Niyukisar” adını kullandığı belirtiliyor.
HARSANOSİYA: Danişmendname'de Niksar'ın eski adı “Harsanosiya” olarak zikrediliyor.
NİKSAR: “Neocaesarea”dan veya “Nik Hisar”dan kısaltılarak söylenen “Niksar” adı XV. yy. dan sonra tüm kaynaklarda kullanılmaya başlanmıştır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Selam
FATMA YANMAZ (ÖZDEMİR) 2017-01-06 08:08:11
Necati, artık başka yazılarını bekliyorum.Bu yazıyı defalarca okudum.Teşekkürler... Kendine iyi bak
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400