diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro

MASUM


Bu makale 2016-07-27 22:57:36 eklenmiş ve 673 kez görüntülenmiştir.
Ali BERKE berke_1958@hotmail.com

Er deriz biz!
Er meydanı deriz.
İçinde yiğitliği de mertliği de cesareti de barındırdığından dolayı mıdır bilemem rütbesiz askerimize de er deriz biz.
Erkeğin erinden mi türetilmiştir yoksa?
Darbe girişimine karşı milletimizin gösterdiği destansı direnişin gazetelere ve televizyonlara düşen resim ve görüntüleri göğsümü kabarttı.
Özellikle bu cani girişimin fiilen yaşandığı Ankara ve İstanbul'da…
Öteki şehirlerdeki demokrasiye sahip çıkma çabalarını küçümsediğimden değil. Orada  yani bu iki şehirde darbecilerin silahları ölüm kusuyordu da ondan.
Ama oradaki bazı görüntüler de içimi acıtmadı değil.
Komutanının (Allah belasını versin), “Tatbikata gidiyoruz!” emrini yerine getirdiğini zannederek köprüyü kesen ama halkın karşı gelmesinden sonra durumu anlayıp yere yatarak teslim olan erlere belindeki kemeri çıkarıp defalarca vurmak, öldüresiye tekme atmak hangi insani duyguyla izah edilebilir?
Tamam darbecilere duyulan öfke buna sebep olmuş olabilir diyerek olayı hafifletelim.
Ama o erler masumdur!
O erler suçsuzdur !
Onların; anne babasına, eşine, nişanlısına, belki çocuklarına, arkadaşlarına, yani sevdiklerine kavuşmak için gün sayan memleket sevdalısı insanlar olduğunu sırf vatani görevini yapmak için orada bulunduklarını unutmamak lazım.
O erler ki bir gece yarısı apar topar bir it sürüsünün karşısına da bu vatan bölünmesin diye ölümü göze alıp çıkanlardır.
O kendisini tekmeleyenlerin de, o kendisine kemerle saldırıp boğazını sıkanların da rahat uyumasını temin etmek için uyumayan er kişilerdir.
Onlar sadece emirleri uygularlar.
Öyle ki; 15 Temmuz 2016 gecesi gibi de değil, ordunun tamamının emir komuta içinde gerçekleştirdiği bir darbe sonrası…..
Bir öğrenci evi basılır. Kitaplar toplanır, falan filan. Sonra askerin biri duvarda asılı duran  duran Dede Korkut  resmine bakar. “Bu kim lan?” der öğrenciye. Öğrenci de “dedem o! Ne olmuş!” der. Asker de “Ulan böyle nur yüzlü bir deden var sen de kalkıp böyle kominist işlerle uğraşıyorsun” der.

Onlar sadece emir kuludur.
Eğer askere karşı hele de darbeye karışmamış askere karşı, hem de yere yatmış ellerini başının üstüne koymuşken böyle kinle saldırılıyorsa bunun adı salt demokrasi sevgisiyle izah edilemez. Bu tiplerin çocukluğuna inmek lazım. Psikolojilerinin bir incelenmesi lazım.
Sadece askere mi düşman? Yoksa Türk olan her şeye mi ?

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400