diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

DARBE GİRİŞİMİNİ YABANCILARA ANLATABİLMEK !


Bu makale 2016-08-02 21:14:34 eklenmiş ve 405 kez görüntülenmiştir.
Ali BERKE berke_1958@hotmail.com

Biz bile anlamaya çalışırken, onlara nasıl anlatacağız? Anlatsak bile adamlar bizi anlayabilecekler mi ?
Darbecilerin ifadeleri basına yansıdıkça ucundan kıyısından kim ne kadar yer almış, hangi pozisyondaymış anlamaya çalışıyoruz.
Türk Milletini tanımayan, böyle durumlarda nasıl davranacağını öngöremeyen yabancı basından bahsediyoruz!
İşte bu yabancılara; ”Anlamazlar….Anlamazlar…” diyerek azıcık geçmişteki olaylara vakıf bir vatandaşın gözüyle 27.07.2016 tarihli Hürriyet Gazetesi'ndeki yazısında Gülse Birsel şöyle anlatmış:
“Ancaaak... Şöyle de bir durum var. Dünyanın en iyi niyetli, en objektif Batılı gazetecisi olsa, durumu yazmaya çalışsa. Herhangi birimizi seçip, “Kardeş, tam ne oldu?” dese...
Hiç kolay anlaşılacak bir vaziyet de değil.

Diyelim ki, aldın karşına yabancı muhabiri, anlatıyorsun:
“Şimdi abi, bu darbeyi aslında gizli bir dini tarikat yaptı. Ama televizyonda okuttukları bildiri laikleri ayartmak için Atatürk filan diyordu. Ha, kimse yemedi o ayrı. Laikler hiç yemedi. Laikler aslında zaten hiçbir zaman yememişti de... Hükümet yemişti. Kandırıldık dediler zaten. Hatta hükümetle sıkı fıkı dosttu bunlar, sonra düşman oldular. Yok, komployla vatanseverleri hapse atınca düşman olmadılar, düşmanlık daha sonra. Abim bi dinle ya, kafanı vermiyorsun! Şimdi efendim bunlar çok önceden, “Darbe yapacaklar” diye bir sürü çakı gibi demokrat insanı hapse attılar, yerine kendileri geçtiler ya... Hani hükümeti kandırdıktan sonra? Anladın? Sonra da işte kendileri darbenin en pisini yaptılar. Niye yakalanmadılar deme, bu gizli örgüt sadece orduda değil, böyle devletin herrr yerinde yuvalanmış. Mesela SAT komandosunun imamı BDDK'dan çıktı. Evet, bankacılık denetleme kurulu. Ne alakası var deme yav, hiçbir şeyin alakası yok gibi görünüyor ama her şey birbiriyle alakalı. Hayır, paranoyak değilim, normal insanım, sen dinle!
Şöyle ki... bunlar şeye benziyor... Yok dünya tarihindeki hiçbir şeye benzemiyorlar aslında. Kendilerini gizleyip, takma isimlerle filan haberleşiyorlarmış. Mesela tarikat şeyhleri bunlara gizli işaret olarak üstü F'li 1 dolarlar vermiş. Abim alık alık bakma suratıma. Neyse işte bunlar delirip darbe yaptılar. Sonra halk tişörtle, terlikle filan sokağa çıktı, bunlara karşı durdu. Evet biz öyleyizdir, sen onu anlayamazsın. Sonra, bunlar insanları makineliyle taradı. F-16'lar şehirlere saldırdı, Meclis'i bombaladı. Evet yav aa kesin bilgi, gördüm çünkü, gözümlen gördüm!
 Sonra mı?... Sonra işte şimdi bütün ülke birlik oldu! Evet, dün kafamıza bomba yiyorduk, bugün gelecekten çok umutluyuz! Çünkü biz böyleyizdir. Ne var? Anlamadın mı? Dur, bir daha anlatacağım o zaman...”
 
Lord of the Rings senaryosu gibi ama bunların her kelimesi doğru.
Hakikaten bizi bizden başka kimsenin anlaması mümkün değil. Özellikle şu sıralar.
“Şu çılgın Türkler” diyorum, susuyorum.
Yabancı gazetecilerin art niyetlilerinin ağzına ağzına vurasım var. Ama iyi niyetlisinin de olanı biteni anlaması için bir süre geçmesi lazım galiba.
Biz bile yeni yeni çözüyoruz...”

Böyle ciddi bir konu, insanın içini karartmadan ancak böyle anlatılabilirdi herhalde. Aslında işin suyunu çıkarmadan ama mizahı da elden bırakmadan…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400