TARİHİ GERİYE DOĞRU OKUMAK


Bu makale 2016-08-08 18:45:37 eklenmiş ve 1158 kez görüntülenmiştir.
Yusuf UÇAR

Tarihi geriye doğru okumak ve onlardan ders çıkarmak gerekir diye düşünüyorum. Ders çıkarıldığı sürece yanlışlara düşmeyiz. Ayrıca yazılmış hikâyeleri, menkıbeleri ve romanları da okuyarak onların analizlerini de doğru yaparsak yine yanlışlara düşmeyiz.
Tarihte bir Hasan Sabbah olayı vardır:
Hasan Sabah kimdir önce ona bakmak gerekir. Hasan Sabbah, İslâm dininin İsmaillilik mezhebi inancına dayalı olarak oluşturduğu Haşhaşiler tarikatı ile tanınmış, Orta Çağın ilginç liderlerinden birisidir. Hasan Sabbah otoriter bir lider olmasının yanı sıra, dini bilgisi ile hem farklı, hem de derinlikli bir karaktere sahip olmuştur.
Sabbah'ı tarih sahnesinde farklı yapan etkenler ise, yetiştirdiği amansız suikastçılar ve 34 yıl boyunca hiç dışına çıkmadan yaşamını sürdürdüğü Alamut Kalesidir. Anlatılan bir hikayeye göre, Hasan Sabah, Ömer Hayam ve Nizamilmülk'le, aynı zamanda eğitim görmüş okul arkadaşlarıdır.
Arslan Tekin anlattıklarına göre, “Hasan Sabah 34 yıl hiç dışarı çıkmadan, ölene kadar Alamut kalesinde yaşamıştır. Hayatı da mütevazıdir. Kendisince yanlışlıklarını gördüğü iki oğlunu öldürtmüştür. Hatta kızlarını kale dışında, propagandistleriyle birlikte, halkla iç içe olduğunu göstermek için, tarlalarda çalıştırmıştır. Etrafında her zaman bir ilim halkası oluşturmuştur.
Hasan Sabah Alamut kalesini içten fethetmiştir. İsmâili propagandistlerini göndermiş ve kaledeki askerleri kazanmış, dışarıdan kendisine bağlı askerleri içeri sokmuş, başka bir isimle kendisi de içeride yaşamaya başlamış, kale komutanı işin farkına vardığında iş işten geçmiştir.
Çağdaş Hasan Sabbah'la ne kadar çok benzerlik var. Koskoca generaller ram ediliyor, kimsenin ruhu duymuyor!
Hasan Sbbah dini kendisine göre yorumladı. Çizgisi Nizarî  İsmâilliler çizgisi ama öğretileri kendisine özgü…
Hasan Sabah Selçuklu komutanlarını ve Sünni Arapları hedef almış, devlet adamlarını, tanınmış âlimleri yok etmiştir. Nasıl fedai yetiştirdiğine dair bir örnek:
Selçuklu Sultanı Melihşah,Hasan Sabbah'a bir elçi gönderir,Yaptığı kötülükleri sayarak kendisini itaate davet eder.İlim ve devlet adamlarına karşı suikastlardan vazgeçmesini söyler:
Hasan Sabah, sultanın elçisine kendi gücünü göstermek ister. Bir emirle, yanındaki fedainin biri hançerini çekip boğazını keser, bir diğeri de kendisini surdan aşağı atar. Sonra dehşet içinde kalan Melikşah'ın elçisine dönerek: “Git sultanına söyle bana bu şekilde itaat eden 20 bin adamım vardır.”der.
Bu gün Türkiye büyük bir bedel ödüyor. Türk insanı kandırıldığını ve aldatıldığını yeni anladı. Siyasetçilerde aynı. Günah çıkarmalar devam ediyor. Hiç kimse sorumluluğu üzerine almak da istemiyor. Herkes kendini haklı çıkarmaya ve suçu da başkalarına yüklemeye çalışıyor. Ama kaybeden Türkiye oluyor.
Gazi meclisi, Emniyet Genel Müdürlüğünü, Genel Kurmay Başkanlığını, Özel Kuvvetler karargâhını ve kendi halkını acımasızca bombalayan ve katleden bir zihniyet 30–40 yılın ürünüdür. Bu gözü dönmüşler nasıl bir eğitimden geçirilerek yetiştirilmişler? İslâm diniyle bunların ne alakası var…
Mafya yöntemleriyle terör estireceksiniz sonrada masum bir dini cemaat olarak kendinizi sunacaksınız!
Onun bunun hakkını yiyeceksiniz! Benden olmayan ölsün idrakiyle hareket edip her türlü haksızlığı mubah sayacaksınız!
Allah aşkına! Nereniz sizin cemaat!
Allah ıslah etsin!

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250