diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

YOLUNU BİLEN AT VE NİKSARLI BİR ORMAN MUHAFAZA MEMURU SAFVET DİRİM -3-


Bu makale 2016-08-31 20:04:40 eklenmiş ve 438 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

Babam senelerce Niksar'da görev yapmış ve Niksar'ı, Niksarlı'dan çok tanıyan ve seven birisiydi. Türk Edebiyatı'nın tanınmış mizah yazarlarından Aziz Nesin, kendisine gönderilen bir mektuptan ötürü babamı da “Hayvan Deyip Geçme “ adlı eserine almıştı. Eserde anlatılanla babamın bize bahsettiği arasında biraz farklılık vardı. Anlattığına göre ormanda yakaladığı kişiye zabıt tuttuktan sonra atı bana teslim edin ve köyünüze dönün demiş. Adamcağızın oğlumu okutacağım sözü üzerine de çok üzülmüş ama yapılacak bir şey olmadığını söylemiş. Bu arada at babamın elinden sıyrılıp uzaklaşmış. Elbette diğer arkadaşlarının yanında olaya fazla bir müdahale yapamamış ama bilerek atın elinden kaçmasına göz yummuş.
Seneler sonra o kaçak yakalama olayındaki adamın çocuğunun okuyup bir meslek sahibi-kaymakam- olmasına çok sevinmişti. Aziz Nesin bu hikâyeyi yayınladıktan sonra o kaymakam kitaptan bir tanesini imzalayarak babama göndermişti.
Babamla her zaman gurur duydum. Niksar'da bayramlarda, törenlerde, bazı sosyal organizelerde mutlaka ona ihtiyaç duyulurdu. Zira fazla bir tahsili olmamasına rağmen oldukça kültürlü, güzel konuşabilen, temiz giyimli bir insandı. Elbette onun yokluğunu çok hissediyoruz. “
1965 doğumlu, oğlu Saim Dirim'in 9 Şubat 2016 tarihinde yaptığımız telefon görüşmesinde anlattığının en güzel özeti:
“Babamın gülen yüzü ve konuşma tarzı bana kalan en büyük mirastır. Ben Ormancı Safvet'in yeğeniyim, akrabasıyım diyen insanların varlığı beni daima mutlu etmiştir.”
Tokat Sigara Fabrikası'ndan emekli, yeğeni Vahdet Dirim'in 2 Mart 2016 tarihinde Tokat Belediye Parkı'ndaki görüşmemizde kısaca anlattıkları:
“1966 yılı olsa gerek. Babam Ağrı Taşlıçay'da görevli iken Safvet Amcam bize fotoğraf göndermişti. Motosiklet üzerine oğlu Sait'i oturtturmuş, kısa pantolonlu ve paçasına da bir çarpı işareti koymuştu. Bu işaretli olan yeğeniniz Sait diye yazmıştı. Oysaki fotoğrafta başka kimse yoktu. Babamın görevi ve o günkü yol şartları dolayısıyla amcamlarla pek fazla bir araya gelemedik. Zaten biz yetişince Niksar'dan ayrıldık. Sonraki yıllarda Sezer, Sigara Fabrikası'na girince görüşmeye başladık. Amcam toplum adamıydı, vazifesi icabı Niksar'da tanımayan yoktu ve oldukça sosyaldi. Allah rahmet eylesin.”
Evet, biz de Niksar'da görevi sırasında sevilen, sayılan ve bir esere konu olabilen, çok şık giyindiği için de halk arasında Süslü Saffet namıyla anılan Orman Muhafaza Memuru Safvet Dirim'i rahmetle anıyoruz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400