diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

HAMAMLARIMIZ


Bu makale 2016-09-10 16:03:24 eklenmiş ve 601 kez görüntülenmiştir.
Rami GÜMEN

Kale içindeki (Eski Hamam) restore ediliyormuş; Güzel de tarihi (Büyük Hamam), Ünye Hamamı (Yeni-Matori Hamamı), Çavuş Hamamı kapalı. Koca ilçede bu kadar hamamın içinde bir tane açık hamam yok.
Kapalı olması: maddi yönden işletme sıkıntısı varmış…
Eskilerin bir hamam kültürü vardı; Düğünlerde kına yakmalar, damadın hamam sefası gibi geleneklerimiz vardı. Siyatiği, romatizması olan,  ağrısı sızısı olanlar hamama gider sağlık durumlarını bu şekilde giderirdi. Eskiler…..
“Çarşı Pazar” film çekiminde bu hamamlardan yararlanılamaz mıydı? Tokat'a Ali Paşaya gidileceğine…
Düğünlerde cüz-i bir ücretle düğün sahiplerine birkaç saatliğine kiralansa iyi olmaz mı? Diyoruz…  Bu Hamamlar.  
Sofra
Doymayan nefs gözünü kara toprak doyursun!
Soframıza açlığı besleyenler buyursun!
                Fazıl KISAKÜREK

Bir Fıkra;
ESKİ TAS ESKİ HAMAM
Değişen bir şey yok, eski durum sürüyor.
Zamanında Edirne'de, vakıflara ait harap bir hamam varmış. Hamam, bakımsızlıktan, işsiz güçsüzlerin barınağı olmuş. Sonunda vakıf yönetimi bu hamamı onartmaya karar vermiş. Hamamın yıkılıp yeniden yapılması için gerekli ödenek ayrılmış. Onarma işini bir görevli üzerine almış. Bu görevli işe başlamış ama hamamı tepeden tırnağa onarmak yerine, ufak tefek yenileştirmelerle yetinmiş. Orasını burasını sıvatmış, küçük eklemeler yapmış. Bu iş için ayrılan binlerce altını da cebine atmış.
Sonunda eski hamamın dört yanını güzelce boyattıktan sonra yöneticileri çağırmış. “ Onarım bitti. Hamam güzelce yenilendi, gelin teslim alın.” demiş. Vakıf yöneticileri gelmişler. Bir de ne görsünler! Hamam allanıp pullanmış ama gerçek bir onarımdan eser yok.
Kurulda, açıkgöz bir üye varmış. Hamamın köşe bulacağını dolaşırken, eski hamam zamanından kalma birkaç tane eski tas bulmuş. Bunları getirip vakıf yöneticilerine gösterdikten sonra şöyle demiş:  “ Vakıf işi katakulli kaldırmaz. Çünkü vakıf, bağışlarla yürür. Bu hamamın yeniden yapılmadığının kanıtı, şu elimdeki taslardır. Gördüğünüz gibi her yer eski tas, eski hamam! Bu onarım işi kabul edilemez. Yeniden yapılmalıdır.”
Bunun üzerine hamam yıktırılıp, yeniden yaptırılmış.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400