diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

TOKAT VALİLERİ TOKAT'IN 2.VALİSİ: MEHMET RAMİ GÖKÇE -2-


Bu makale 2016-10-12 20:43:06 eklenmiş ve 538 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

TOKAT YILLARI
1924 yılında Tokat Deve Görmez Mahallesi'nde Gazi Mustafa Kemal'in Tokat'a gelişlerinde kaldığı Milletvekili Mustafa Vasfi Süsoy'un da  (1876-1934)evi olan mahalde Gazi Paşa İlkokulu'nun temeli atıldı. Temel atma törenine Dâhiliye Vekili Mehmet Cemil Uybeydin (1880-1957),Sıhhiye Vekili İbrahim Refik Saydam (1881-1942) ve Tokat Milletvekili Mustafa Vasfi Süsoy katılmışlardır. Bu okul 1928 yılında eğitime başlamıştır.
Bu okulun yapılışı ile ilgili Mustafa Vasfi Süsoy'un torunlarından Nail Tuncer Süsoy bize şu bilgiyi aktarmıştır:
Mustafa Kemal eşi Latife Hanım'la Cumhuriyet'in ilanından sonra 25-27 Eylül 1924 tarihleri arasında Tokat'a gelişindeki sohbet sırasında Mustafa Vasfi Süsoy tarafından bir okul ihtiyacı konusu gündeme getirilmiştir. Bunun üzerine Mustafa Kemal heyette bulunan Maarif Bakanını çağırarak gerekli talimatı vermiştir. Kısa sürede Ankara'dan tahsisat gönderilerek okulun yapımına başlanılmıştır.
 1921 yılında kurulan Himaye-i Efdal Cemiyeti (Çocuk Esirgeme Kurumu)  çalışmaları içerisinde Süt Damlası projesini başlatmıştır. Savaş sonrası sağlıklı kuşaklar yetiştirmek için annelere pastörize süt dağıtımı, muayene, tedaviyi amaç edinmiştir. Şimdiki belediye binasının arka kısmında bulunan bir binada bu hizmetler yapılmış, halk arasında süt dağımı yapılan, çocuk parkının da bulunduğu bölgeye Süt Damlası adı verilmiştir.
Tokat Vilayet Matbaası kurularak bu matbaada 1925 yılında “Tokat” isimli haftalık bir gazete yayınlanmıştır.
Tokat'ta bir çalışma programı hazırlatarak İl Genel Meclisi'nde onaylanmıştır. Ancak tayini çıkınca bu program maalesef yarıda kalmıştır. İstanbul'dan başarılı öğretmenleri Tokat'a tayin ettirmiş, öğretmen maaşlarını artırmış, biçki dikiş kursu açtırmıştır.
AYŞE ÖZGER GÖKÇE HANIM VE VALİ MEHMET RAMİ GÖKÇE'NİN HATIRALARI
1930 yılında İstanbul'da doğmuşum. Annem Bedia Hanımdır. Kendisi Erenköy Kız Lisesi mezunu çok kültürlü bir hanımdı.  Ben de Üsküdar Amerikan Kız Kolejini sonrasında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesini bitirdim. Konservatuvara devam ettim. Hürriyet, Milliyet ve bazı gazetelerde yazı yazarak gazetecilik yaptım. Yirmi yıl İngilizce Öğretmenliği yaptım. Otuz yıl kadar yurt dışında bulundum ve İngilizce Öğretmenliğinden emekli oldum.
Annemin babası Miralay (Albay) İbrahim Ethem Bey Sarıkamış'ta 28.Tümen Komutanı ve Enver Paşa'nın sınıf arkadaşıydı. Kendisi de bu muharebelerde Sarıkamış'ta şehit düşmüştür.
Ben doğduğum zaman babam o zaman Giresun'da imiş. Bir yaşında iken yanına götürmüşler. Babamı 1931 yılında Ankara'ya, merkeze almışlar. Burada üç yıl kaldıktan sonra İzmir'e Vilayet Heyeti Azası olarak tayin edildi. On yıl burada kaldıktan sonra aynı görevle Bursa'ya atandı. Sekiz yıl da burada çalıştıktan sonra emekli oldu. Emeklilikten sonra kendini kitap okumaya verdi. Arkadaşlarıyla sık sık bir araya geliyor ülke meselelerini konuşuyorlardı. Babam Giresun'da altı yıl çalışmasına rağmen bize hep Tokat'ı anlatırdı.…
Babam Mehmet Rami Bey mütareke yıllarında Çanakkale'de görevli bulunduğu sırada böbreklerinden rahatsızlanır. İngilizler kendi doktorlarına muayene ettirirler. Doktorlar, Rahmi Bey'e bir pomat vererek ağrıyan yerine her gün sürmesini isterler. Ancak uyguladığı bu tedavi hastalığını daha da artırır bunun üzerine Türk doktor arkadaşları İngilizlerin verdiği şu ilacı bir getir de görelim deyince kendisine verilen ilacı götürür. Derler ki bu pomat deri yoluyla vücudu yavaş yavaş zehirleyen bir çeşit ilaçtır. Derhal bırakmasını salık verirler. İngilizlerin bu sessiz, sinsi suikastından kurtulan Mehmet Rami Bey savaş sonrası İstanbul'da tedavi edilir.
Diğer bir hatırası da Çanakkale Savaşı sırasında bir düşman mermisi babamı hedef alır. Ancak babamın boynunda bir dürbün bulunmaktadır. Merminin çarpması neticesi kullanılamaz hale gelen bu dürbün onun hayatını korur.(Üzeri mermi ile delinmiş bu dürbün ailesi tarafından muhafaza edilmektedir.)
Tokat Valiliği sitesinde bulunmayan Tokat'ın 3.Valisi ile ilgili yazımızda buluşmak üzere.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400