MAL DA YALAN MÜLK DE YALAN


Bu makale 2016-10-12 21:15:34 eklenmiş ve 1185 kez görüntülenmiştir.
Yusuf UÇAR

Sohbetlerde sık sık söylenen ve ders alınması gereken Yunus'un bir sözü vardır:
    “Mal sahibi,
    Mülk sahibi,
    Hani bunun
    İlk sahibi.
    Mal da yalan,
    Mülk de yalan.
    Var biraz da,
    Sen oyalan.”

İnsanlar neden yalana başvururlar. Yalan söylerken de özellikle dini kullanırlar. Yalanlarını pekiştirmek ve ona bir kılıf bulmak içindir herhalde…
*Biri anlatıyor: Bizim köyde hafızlık eğitimi almış Osman adında bir adam vardı. Bu adam köyümüzün bakkalıydı. Osman amcanın iki terazisi vardı. Birini köyde birinden bir şey alacağı zaman kullanıyordu, ötekini bize bir şey satacağı zaman… Aynı zamanda cenazeler için kefen lazım olduğunda halk ondan alırdı. Ancak kefeni bir metre eksik verirdi. Gel zaman git zaman günün birinde hacca gitti. Güya bütün günahlarından kurtuldu.”
Bakkal köylü Osman ağa, Kur'ân-ı tümden ezberleyip Hafız olmuş ve ona hiç tesiri olmamış. 
Osman ağa gibilerin sayısı toplumda azımsanmayacak kadar çoktur.
*Doğuda bir kasaba ilkokuluna yeni mezun olmuş bir genç öğretmen adayı tayin olur. Kasaba da bir ev tutar. Ev sahibi; sevimli, beyaz sakallı ve yaşlı bir ihtiyardır. Bu yaşlı ev sahibi evini tuttuğu genç öğretmene şunları söyler: “Evde kullandığım iki musluk vardır. Birinden abdest alırım, o şu saate bağlıdır. Diğerinden akan suyu da ev işlerimde kullanırım o saate bağlı değildir. Sende saate bağlı olmayan bu musluk suyunu kullanacaksın.”der. Öğretmen bir süre duraklar. Bir şey söyleyemez. Gerçi doğuda elektrik ve su kullanımı hep kaçaktır.
*Büyük İskender ölüm döşeğindedir. Komutanlarını çağırıp son üç isteğini iletmek ister:
“1.Tabutum dönemin en iyi doktorlarınca taşınmalı.
2.Elde ettiğim tüm zenginliğim yol boyunca tabut mezara gelene kadar serpiştirilmeli.
3.Ellerim, herkesin görebileceği şekilde tabutun dışına çıkarılmalı.
Komutanlardan biri, şaşkın, nedenini sormuş. Büyük İskender, açıklamış:
1.En ünlü doktorların taşımasını şu nedenle istiyorum: Herkes bilsin ki, doktorlar ne kadar iyi olursa olsun, onlar bile ölümün karşısında çaresizdir.
2.Yerlere serpeceğiniz değerlerim de gösterecektir ki bu dünyada elde ettiğim zenginlik, bu dünyada kalır.
3.Ellerim tabutun dışında kalsın ki, herkes bilsin: Bizim için en değerli şey olan zamanımız tükenince, boş ellerle doğduğumuz gibi, boş ellerle de gideriz!”
Yukarıda yazdığımız örnekler insanoğluna malın, zenginliğin fayda vermeyeceğini ve her şeyin şu fani dünyada gelip geçici olduğunu göstermektedir.
Mal ve zenginliğin 40-50 sene arasında el değiştirdiğini görüyoruz. O halde bu açgözlü ve Allah-kitap üzerine yemin etmenin sebebi ne?
Bu davranışlar iman zayıflığından olsa gerek… Çünkü sağlam ve güçlü bir iman, insanın ahlakını güçlendirecektir. Nitekim bir âlim şöyle der: “İmanca en olgun olanlar, ahlakça en güzel olanlardır.”

Peygamber efendimiz bir dua'sında şöyle der: Allah'ım kötü ahlaktan, hoş olmayan davranışlardan, heves peşinde koşmaktan sana sığınırım”.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250