FAKİRLİK DÜŞMANLIĞA SEBEP OLUR


Bu makale 2016-12-07 11:47:56 eklenmiş ve 1002 kez görüntülenmiştir.
Yusuf UÇAR

Hz.Ali'nin bir sözünü yazıma başlık koyarak başlamak istedim. Hz. Ali (a.s) Muhammed Hanefiyye'ye şöyle buyuruyor: “Oğlum, fakirliğe düşmekten korkarım. Ondan Allah'a sığın; çünkü fakirlik, dini noksanlaştırır, aklı şaşkınlığa düşürür, düşmanlığa sebep olur.”Der
Fakirlik kapıya konacak bir hal değildir ama başa gelince de çekilir. Fakirlik çoğu zaman insanın psikolojisini de bozar. Bir insanın geçinebilmesi için belli bir miktarda gelire sahip olması gerekir. Geliri ihtiyaçlarını karşılamıyorsa eğer açlığa mahkûm olur ve bu durumdan kurtulmaya çalışır. Çareler arar. Çaresiz kaldığında bunalıma girer ve intihara kadar varır.
Ülkemizde milyonlarca fakir insan var.20 milyonun üzerinde belediyelerden ve sosyal yardımlaşma fonundan yardım alan fakirimiz var.İşçisi,emeklisi ve asgari ücretlisi geçinemeyecek durumda.Bu da toplumda çeşitli olumsuz olaylara sebep olmaktadır.Aç insan ne yapar?
Memur maaşları 5 ayda %18 eridi. Asgari ücretin 1300 TL olduğu bir ülkede açlık sınırı 4 kişilik bir aile için 1416 TL'dir Ülke nüfusunun üçte biri açlık sınırının altında yaşamaktadır. Yoksulluk sınırı ise dört kişilik aile için 4 bin 615 TL'dir. Bu rakamlar ülkenin genel gelir durumunu göstermekte olup bunun toplumda ne gibi sonuçlar doğurabileceğini rahatlıkla görebiliyoruz.
İki ay içerisinde insanların alım gücü %12 oranında düşüverdi. Çünkü para bunun üzerinde değer kaybetti. Dolardaki artış A'dan Z'ye iğneden ipliğe her şeyin fiyatını iki kat artırdı. Dolara bağlı olan benzin-mazot'ta zamlanınca alım gücü daha da düştü, halk fakirleşti ve ülkede orta tabaka ortadan kalktı. Ülkedeki dolar milyoneri sayısı 86 binden 118 bine çıktı.
Emeklinin gözü kulağı şu günlerde Başbakan'da…11,5 milyon emekli 3-4 yıldır söz verildiği halde bir türlü bankaları razı edipte veremedikleri banka promosyonunda... İki bakan geldi-geçti yine de sonuç alınamadı. Ama:
Milletvekilleri kendileri olunca gece yarısı yasa çıkararak 8 000 TL banka promosyonunu bir günde cebe indirdiler.
Nerede kaldı Hz.Muhammed (s.a.v)'in “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir.”hadis-i şerifi… Ağızlarından dini kelâmları hiç bırakmayan yetkili kardeşlerimiz neredeler? Kendi menfaatleri olunca gecesi gündüzü hiç fark etmiyor. Sağcısı, solcusu, milliyetçisi, islâmcısı ve PKK'lısı nasıl da bir araya geliyorlar. Halkın yüzüne nasıl bakabiliyorlar ben şahsen anlamış değilim.
Yine milletvekilleri Adana'daki yurtta çocuklar alevler arasında can verirken, aynı saatlerde Meclis'te “Emekli akademisyen vekillerin çifte maaş” almasını sağlayan tasarıyı AKP oylarıyla kabul ettiler. Emekli ve çalışanlar için hiçbir çalışma yok. Bankaların 2016 yılı kârı 24,5 milyar TL'dir. Hani para yoktu?
Her gün gündem değişiyor. Her gün ülke sorunları artıyor. Zamansız konuşmalar ve iç - dış politikadaki uyumsuzluklar nedeniyle döviz fiyatlarındaki artış almış başını gidiyor. Halkın alım gücü gün geçtikçe azalıyor.
Ülkede turizm gelirleri ve ihracat azalmış, ithalat ve dış borç artmış, biriken bütçe döviz açığı 400 milyar doları bulmuş. Halkın alım gücü düşmüş, esnaf kepenk indirirken iflaslar artmaya başlamış, bankalara borçlu sayısı artarken icralar kapılara dayanmış ve Cumhurbaşkanı dövizdeki artışı frenlemek için halka “yastık altındaki dövizlerinizi bozdurun, oyunu bozalım.”diye kampanya başlatıyor.
Belirsizlik iş çevrelerini de korkutuyor. 5 ayda dolar %25 zam görmüş. TL'de %16 değer kaybetmiş. Başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek içinde bulunduğumuz kriz konusunda: “Birinci Dünya Savaşından sonra en sıkıntılı, belki de en zorlu dönemden geçiyoruz.”” diye kendi hükümetini uyarıyor ve bir yerlere de mesaj veriyor. Ama AKP'ye bağlı basın bakana veryansın ediverdi. İş çevreleri 2017 yılı içinde korkuyorlar. Zamanında eski maliye bakanı Babacan da gidişat için uyarmıştı ama dikkate alan olmamıştı ve koltuğundan olmuştu.
Daha önce ne demişlerdi hatırlayanlar var mı? “Dolardan bize ne! Dolsa ne olur dolmasa ne olur.”Yarın biri çıkar. “ Eyy dolar sen kimsin yaa!”Demezmi?
Döviz konusunda önce halka güven vereceksiniz. Başta Cumhurbaşkanı, başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve AKP'nin zengin ettiği iş adamları bankalara gidip dövizleri bozduracaklar ve halka da örnek olacaklar. Bunları gören halk da yastık altında varsa dolarları bozdurur.
Haç ve Umre paraları bankalara dolarla,,köprü ücretleri,uçak biletleri,dükkan kiraları dolarla,mercimekten……..buğdaya kadar bütün tahıl ürünleri dolarla,kasaplık hayvan ve elektronik eşyaların tamamı dolarla ithal ediliyor.
Zamanında Fransa'ya da ekonomik ambargo uygulamış ve yarı yolda bırakmıştık. Fransızlar, bizim için: “Türkler şimdi konuşurlar sonra unuturlar.”demişlerdi. Eğer dolara da 'Fransız kalırsak' bizimkiler bugün doları konuşur yarın unutuverirler.

Millet neden dövize yönelir? Devlete olan güvensizliğinden…
Millet zar-zor geçiniyor. Siz tutturdunuz dövizlerinizi bozdurun diyorsunuz.
Bu milletin kaderi mi bu fakirlik…
Balkan bozgunu ile gelen sefalet…
Çanakkale Savaşları…
Kurtuluş Savaşı…
İkinci dünya savaşı…
Darbeler…
40 yıldır PKK ile verilen mücadelede harcanan 400 milyar dolar…
1990'lı yıllarda Irak ve şimdi ise Suriye'den gelen göçmenlere harcanan 34 milyar dolar… Hep bu milletin cebinden çıktı ve çıkıyor.
Fakirleştik. Ama yinede yaranamadık. Herkesle düşman olduk.
Daha ne kadar ekmeğini paylaşıp daha da fakirleşeceksin?  Asırlarca dedenin ve ninenin çektiği açlığı, yoksulluğu sende mi çekeceksin! Fakirlik ve yoksulluk sana onlardan miras mı kaldı?
Türk Milleti kaderin mi bu?

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250