BÜTÜN SORUNLARI KENDİMİZ YARATIYORUZ


Bu makale 2017-01-07 20:26:59 eklenmiş ve 846 kez görüntülenmiştir.
Yusuf UÇAR

Fıkra bu ya! Hoca efendi camide vaaz veriyormuş. İçeriye bir adam girmiş: “Hocam, ben eşeğimi kaybettim. Bir soruverin bakalım. Eşeğimi gören var mı ?”Demiş.
Hoca cemaate dönmüş:
-İçinizde kitap okumayan, sanatla uğraşmayan biri var mı?
Cemaat arasından bir kişi ayağa kalkmış:
-Ben varım Hocam ben, demiş, öyle boş şeylerle vakit geçirmem.
Hoca eşeğini kaybeden adama dönmüş:
Boşuna başka yerde arama, demiş, işte eşeğin burada…
Toplumda eşek çok. Okumadan fikir yürütenler,yazmadan alim olanlar o kadar çok ki toplumda…
Yıl başının birinci günü Ortaköy'de bir eğlence yerinde meydana gelen terör saldırısında 39 vatandaşın hayatını kaybettiği ve 65'nin yaralandığı insanlar için ağza alınamayacak sözler sarf ediyorlar. Bunlardan bir kaçı:
“Gebermişler…”
 “İmansızlar, kafirler..”
“Müslüman memleketinde Noel'in ne işi var? Gitsinler kâfir ülkelerinde içsinler-sıçsınlar. Hak ettiler.”
Bir Müslüman insan bunları nasıl söyleyebilir? 39 tana can gitmiş. Bir o kadarda yaralı var. Hepsi gencecik insanlar. Çoğu yabancı ülkelerden gelmişler. Ülkemizi huzurlu, güvenli ve gezilebilecek bir yer olarak görmüşler. Biz ise teröristin ekmeğine yağ sürecek lanetli laflar ediyoruz onlara… Bu kin ve öfke niye?
Toplum bu hale kolay gelmedi. Algı operasyonları ile beyinler şifrelendi ve insanlar mankurtlaştırıldı. Tek taraflı düşünme hafızası gelişti bu toplumda...
Eski Büyük Millet Meclisi Başkanı AKP Milletvekili Cemil Çiçek bir acı itirafta bulunuyor; “Ülke siyaseten ve dinen kandırılmışların ülkesi haline dönüştü.”Daha ne demeli…
Burhan Ayeri'nin dediği “Yıllar yılı bu kafadakilerin Fatih'te, Beyazıt'ta kıldıkları gıyabi cenaze namazlarını hep görmezlikten geldik. Uzaktan seyretmekle yetindik. İstanbul, Sakarya ve Konya'da şubeler açmalarını önemsemedik.”Cennette tapu dağıttılar” dört bir yanımızı sardılar.
Hadi bir adım daha ileri gideyim. Malum medyada “İŞİD, genç Sünnilerin isyanıdır.”diyen köşe yazıları okuduk, bütün bu işaretleri almamakta ısrar edenler bugünlere getirdi. Hatalar zincirine yol açanların, faturayı başkalarına ödetmeye hakları var mı?”

Mehmet Akif Ersoy yıllar önce:
“Geçmişten adam hisse kaparmış…
Ne masal şey! Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?
'Tarih-i Tekerrür'diye tarif ediyorlar;
'Hiç ibret alınsaydı'tekerrür mü ederdi?”
Her konuşmasında şiirler okuyan, tarihten örnekler veren bazı büyüklerimiz bu sözleri bilmezler mi?         
Bir Üniversite rektörü bir TV programında diyor ki:
“-Bizde de şimdi okuma oranı arttıkça beni hafakanlar boğuyor. Ben daha çok cahil ve okumamış, tahsilsiz kesimin ferasetine güveniyorum bu ülkede…” Eğitim kurumunun başındaki kişi cehalet örneği gösterirse normal vatandaş bunları okuyunca ne yapar? Ülkemizde cehalet bu denli revaçta değildi. Son birkaç yılda bu hale geldi.
Allah hiç kimseye dinini, milliyetini sorgulama hakkı vermiyor.
Yıllardır bu ülkede “Türk müsün, Kürt müsün? Alevi misin, Sünni misin? Laz mısın, Çerkes misin?”Diye 36 etnik parçaya bölmeye çalıştılar. Hâlbuki insana insan olduğu için değer vermek lazım. Dili, dini, mezhebi, ırkı, cinsiyeti, milliyetini bilmek hiç ve hiç önemli değildir.
Fatih Sultan Mehmet ne diyor: “İnsanlara dinin ne, namazın varmı, oruç tutuyor musun? Gibi Allah'ın soracağı sorular sormayacaksınız! İnsanlara aç mısınız, ne ihtiyacınız var, bir sorunun var mı? Gibi kulun kula soracağı sorular soracaksınız.”
Mohaç meydan muharebesinde Haçlı ordusunu darmadağın eden Kanuni'nin lâlâ'sı Gazi Bey 500 yıl önce, “ Bir kimseyi hizmetinde kullandığın zaman da sakın evvelki haline itimat eyleyemesin! Çok kimseler vardır ki, elinde fırsat olamadığı zaman Zahidlik yüzünü gösterip, eline fırsat geçince Firavun ve Nemrut olur. O kimseler tecrübe edip göresin. Eğer evvelki hâli son haline uygunsa hizmetinde kullanasın.” Uyarıda bulunuyor.
Bütün bu örnekleri ve tarihi uyarıları dikkate alarak, siyasi mülahazaları bir kenara bırakıp hiç kimsenin dini, milliyeti ve meşrebini sorgulamadan ve birbirine saygı göstererek birlik, beraberlik içinde olmalıyız. Yoksa aynı ivmeyle devam edip farklılıklarımızı kaşımaya devam edersek eğer; Allah göstermesin yok olup gideriz. Başka gideceğimiz ülke de yoktur.
Terör belasında hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza rahmet ve geride kalanlarına sabırlar diliyorum.
Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın!

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
250