diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

TOKAT VALİLERİ -VI – MUSTAFA RECAİ GÜRELİ(2)


Bu makale 2017-01-19 10:30:04 eklenmiş ve 400 kez görüntülenmiştir.
Hasan AKAR

VİLÂYET MECLİSİNDE YENİ KARARLAR
Vilâyetimiz meclisi müzakerelerini bitirmiştir. Son toplantılarında mühim birçok noktalar üzerinde durmuşlardır. Büyük bir görüş ve temiz bir takdir eseri olan kararların mühimleri şunlardır:
1-Vilâyetimizde 8600 frengili hasta vardır. Mücadele için 2400 lira tahsisat (ödenek) konulmuştur.
2-Hayır cemiyetleri için de büyük miktarda yardım konulmuştur.
6000 lira Halkevine 3000 lira Himaye-i etfale (Çocuk Esirgeme Kurumu) 2000 lira kazalarda ve merkezde bulunan pansiyonlara tahsisat ayrılmıştır.
3-Sulusaray Kaplıcasının kısmen olsun düzeltilmesi için 3000 liranın sarfı muvafık görülmüştür.
4-Geçen sene Vilâyet namına liselere gönderilen iki talebeye (öğrenci)  bu sene bir talebe ilâvesiyle üç talebenin tahsil (öğrenim) masrafı kabul edilmiştir.
5-Bir numune fidanlığı kurulacaktır.
6-Erbaa'ya bundan sonra Erek denecektir.                  ATATÜRK HEYKELİ AÇILDI
8-Şubat 935 Cuma günü saylav seçimi dolayısıyla Tokat'a gelen ikinci seçmenlerin ve bütün Tokatlıların candan gelen sevinçleri arasında Atatürk heykeli açıldı.
Atatürk'ün büyük varlığını canlandıran valimiz Bay Recai Güreli'den sonra Sivas Saylavlığına seçilen Orta Mektep Riyaziye (matematik) Hocası ve ilk kadın saylavımız Bayan Sabiha kurdeleyi kesti, on binlerce halkın yürekten gelen alkışları arasında Atatürk'ün heykelini açtı.
Törende mektupçu, tarih hocası Fevzi, Gazi Osman Paşa Baş Muallimi Fahri ve talebeler tarafından söylevler verildi. Geçit resmi de çok güzel oldu. Gündüz ve gece halk Cumhuriyet Meydanında eğlendi, bu yüce günü kutladılar.
MEMLEKET HASTANESİNİN AÇILMASI (1935)
1935 yılında elli yataklı  “Memleket Hastanesi “ olarak yapılmış, 1946 yılına kadar özel idareden verilen tahsisatla çalışmıştır. Tokat'ta kalorifer ve asansör ilk defa bu binada kullanılmıştır.   
Ayrıca Hükümet konağı ile hastane arasına 3842 TL harcanarak 105 m'lik bulvar yol da yapılmıştır. Bulvarın sonunda, daha yüksekte olan hastaneye gösterişli bir merdiven sistemiyle çıkılmaktadır.
1935'de elektrik santrali kurulmadan önce Sulusokak Kazancılar Mescidi altında şimdi yıkılmış olan bir handa, belediyenin meşe kömürüyle elektrik üreten bir tesisi vardı.
RECAİ GÜRELİ'NİN TOKAT'TAN AYRILIŞI
Bu yapılan işlerden Tokatlıların çok mutlu olduğunu düşünüyorsunuzdur herhalde. O günlerde Halis Turgut Cinlioğlu'nun yayınladığı bir dergide, yapılanlar karşısında halkın ne dediği şöyle anlatılıyor:
“Şimdi bunların sırası mı, şunun ne güzelliği var? Her tarafı yıkmaktan ne çıkar, bu işlere para mı yetişir?”
Bu durum karşısında Halis Bey üzüntüsünü şu sözlerle dile getiriyor. “Gözümü açtığım günden beri Tokat'ta büyüdüm. Asırların bin bir hadisesine sinesinde yer veren bu güzel yurtta, ilmi ve mantıki görüşlerin hâkim olduğunu hiçbir zaman görmedim.”
1936 yılında Vali Recai Güreli'nin tayini Muğla valiliğine çıktı. Rahmetli Fahri Lâtifoğlu Tokatlıların ısrarlı şikâyetleri üzerine bu tayinin yapıldığını söylerdi.
Tacettin Günaydın'da şu bilgileri bana aktarmıştı:
Babam, Vali Recai Güreli'yi vali konağına giderek traş ederdi. Vali Bey tayini çıktıktan sonra, Tokat'tan ayrılmadan önce son defa traş olurken:
“Mustafa Usta, GOP İlkokulu'nun temelini attık ama tamamlayamadım. Bulvara da başlayamadım.” diye yaptıklarından değil yapamadıklarından konuşuyor. Bunun üzerine babam soruyor:
“Bulvar ne demek?”
“Taşköprü ile Atatürk Heykeli arasında çok geniş bir yol yapacaktık. Ortadan ikiye bölünecek, gidiş geliş ayrı yoldan olacaktı. Köprüden bakınca Atatürk heykeli görülecekti” diye konuşmuş.
1946 yılında CHP listesinden Tokat Milletvekili oldu ve 1950'ye kadar görev yaptı. 1949' da ki büyük selden sonra Tokat'a gelen İsmet Paşa'nın yanında Tokat Milletvekili olarak Recai Güreli'yi görüyoruz.
DP iktidarı, CHP' nin milletvekilliğini bile yapmış Recai Güreli'ye valilikteki başarılı geçmişi sebebiyle olmalı, yeniden bürokraside görev vermiştir.”
                                                                   ***

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400