diziem e-sgk Ücretsiz Kredi Sorgulama hizlipro
bayan escort

Lütfi KEPENEK ADD Niksar Üyesi


Bu makale 2017-02-08 18:54:46 eklenmiş ve 2150 kez görüntülenmiştir.
MİSAFİR KALEM

VİCDANINIZ SIZLAMADI MI ?

 

SÖZCÜ Gazetesinin 23 Aralık 2016 gününde Atatürk Anıtının kaldırılması haberini  “UTANMADINIZ MI?” başlığı ile birinci sayfada verdi. 

 

Rize'de Cumhuriyet Meydanındaki Ulu Önder Atatürk'ün heykelini Belediye Meydanından vinçle sökerek açık kasa kamyona yükleyerek kaldırdı. Televizyon ekranlarından dehşetle bütün Türkiye ve dünya izledi.  Ne oluyor ? Neden kaldırılıyor ?


11 Kasım 2016 Fox Televizyonunda İsmail Küçükkaya'nın Çalar Saat programında 80 yaşındaki Türk Anası çok öfkeli, Atatürk'ün heykelinin bulunduğu Cumhuriyet Meydanından kaldırılmak istemesine isyan ederek; Rize Belediye Başkanı'na sesleniyordu : “Bu meydandan Atatürk'ün heykelini neden ve nasıl kaldırmak istiyorsunuz ? Bu hakkı size kim veriyor ? Ölürümde kaldırtmam. 15 Temmuz Fetöcü darbe kalkışmasına karşı tankların altına yatıp şehit olanlar gibi dozerlerin,  vinçlerin önüne yatacağım. Beni ezmeden kaldıramayacaksınız. Kışları İstanbul'a çocuklarımın yanına gidiyordum. Gitmekten de vazgeçiyorum.” diyor. Karadeniz'in Yiğit Anası… (Bu açıklamayı 23 Kasım 2016 tarihli Danişmend Gazetesi 2 nci sayfada misafir kalem Emekli Öğretmen Lütfi Kepenek “Atatürk'ün Heykelinin Rize Meydanından kaldırılmasına karşı duran Türk Anası” başlığıyla yazmıştı.) 


Rize Cumhuriyet Meydanı'na Atatürk Heykeli 19 Mayıs 1983 tarihinde dikilmiş. Geçen yıl yine Atatürk Heykelinin kaldırılıp çay bardağı figürü konacağı açıklanmıştı. Rize halkının tepkisi üzerine durdurulmuştu. 15 Temmuz 2016 Fetöcü darbe girişiminde tankların önüne yatan darbeyi bastıran şehitlerimiz adına “Rize meydanına şehitler ve cumhuriyet meydanı” adı verilmiş ve 15 temmuz şehitler anıtı dikilmesi kararı alınarak Atatürk heykeli bu gerekçeyle kaldırılıyor, Atatürk heykelinin Valilik önüne dikileceği öngörülüyor. Heykeltıraş Metin Yurdanur tarafından Cumhuriyetin 75. Yıl Anıtı yapılmış, cumhuriyetin 75 nci yılı kutlamaları kapsamında açılışı yapılan anıtta, Ulu Önder Atatürk ve ellerinde bayrak ve meşale taşıyan iki genç yer alıyordu. Ancak bu anıt 2005 yılında otopark yapımı gerekçesiyle sökülmüş, bugün bu anıtın nerede olduğu belli değilmiş. 


Büyük tepki gösteren Rize ve Türkiye halkı “Bu kara bir leke, Atatürk'e büyük saygısızlıktır.” diyor. Heykelin yerine dikilmesini istiyor ve istiyoruz! 


Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap, uzun zamandır uygulamak istediği amacını gerçekleştirdiği görülüyor. Ama gün ola harman ola!.. 


Atılan bir twitte :”Belki şimdi heykellerini meydanlardan kaldırmaya gücünüz yetiyor;  peki sevgisini halkın yüreğinden sökecek vinci nereden bulacaksınız ?... 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
400